Ті, хто стикався з алкоголізмом знають, що змусити алкоголіка лікуватися дуже важко.
- По-перше, він не визнає, що є алкоголіком. Якщо це визнати, значить зізнатися собі у своїй неспроможності. Алкоголік почувається добре: він отримує дармовий дофамін, його не хвилюють проблеми в родині, він знаходить собі самому втіху.
- По-друге, якщо почати лікуватися, то доведеться все це кинути.
- По-третє, доведеться брати на себе рішення та відповідальність за своє життя. А поки за нього роблять це оточуючи, він цього не хоче.
Як змусити лікуватися від алкоголізму людину, яка не хоче лікуватися? Є тільки одна порада – звернутися до психолога. Бо кожна людина індивідуальна. Для того, щоб залишити алкоголь в минулому, їй потрібна мотивація. Щось таке, що вже існує всередині людини, живе на підсвідомості, але шляху до неї хворий не бачить.
Як переконати людину лікуватися від алкоголізму і чого родити не можна
- Лікування без відома хворого не просто не дає результату. Воно може привести до смерті хворого. Алкоголізм – психологічна залежність. І ніякі ліки, додані до їжі, не позбавлять залежності. Від цього буде тільки погіршуватися настрій, виникати агресія, людина не буде знаходити собі місця, але не припине думати про алкоголь.
- Не давати гроші на те, що похмелився. Так, важко спостерігати сина, доньку, чоловіка, коли йому погано після вчорашнього. Але людина має сама розв’язувати свої проблеми. І не вашим коштом.
- Не скандальте. Особливо коли людина знаходиться в стані спʼяніння. Це може бути як небезпечно, так і зовсім безглуздо.
- Розмовляйте предметно. Якщо ви щось обіцяєте – виконуйте! Наприклад, пообіцяли наступного разу зібрати його речі – зробіть це. Інакше ваші погрози не будуть діяти.
- Не виправдовуйте! Не перед його керівництвом, не перед друзями, не перед ним самим. Людина має нести відповідальність за свої дії. Вона знає про наслідки? Тому відповідальність за вживання та його наслідки саме на ньому.
Людина ніколи не кине пити, доки ви все це робите. Бо їй комфортно в цьому стані. Про неї є кому подбати.
Якщо шукаєте дієвий спосіб, як переконати лікуватися від алкоголізму, почніть саме з цього. Якщо в вас не вистачає сил, вам страшно, ви не знаєте з чого почати – йдіть до психолога.
Як переконати алкоголіка лікуватися або навіщо потрібен психолог
Залежність зароджується не за мить. І не за рік. Людина має якість переконання, які з нею завжди. Вони є на підсвідомості, керують емоціями та діями людини. Щоб дізнатися, як переконати алкоголіка лікуватися, потрібно знати певні установки та шаблони поведінки людини.
Психолог допоможе виявити ці шаблони та переконання. Для цього існує безліч технік та практик: КПТ, транзактний аналіз, гештальт-терапія та інші. Але до початку лікування потрібно знайти істинну мотивацію, через яку людина захоче бути тверезою.
Чи може сімʼя стати такою мотивацією? Може. Але тільки на початку. Страх втратите щось, з чим йому комфортно, може змусити піти на зустріч бажанням інших. Але це не те саме, що сидить в підсвідомості. Не зовсім те.
Психолог із залежностей зможе допомогти знайти істинну причину. Це може бути недолюбленість в дитинстві, певні психологічні розлади, які людина ховає за алкоголем тощо.
Коли можна лікуватися вдома, а коли потрібна клініка
Якщо людина знаходиться на початковій стадії алкоголізму, розуміє, що спиртне заважає жити, але самостійно відмовитись не може – тоді можна лікуватися вдома. В цьому випадку вона має пройти психотерапевтичний огляд, відвідувати психолога очно або онлайн, та знайти справу, яка займе вільний час.
Що це може бути?
- Фізична культура. Тут хто що робить: плаває, бігає, займається боксом або йогою. Кому що до вподоби. Спорт допомагає отримати дофамін, скинути агресію, відновити організм та психологічно – почуття себе. Людина стає більше впевненою, починає відноситись до себе по-іншому.
- Книги. Їх можна не тільки читати, але й писати. Щоденник допоможе аналізувати або фантазувати, знайти свою мрію або виплеснути емоції.
- Трудотерапія. Ц може бути саджання квітів, вирізання по дереву або звичайні чоловічі заняття – полагодити вішалку, виправити крани, зробити ремонт… Справ по дому безліч.
- Карʼєра. Якщо про неї всі мрії, то потрібно знайти для себе ту саму стежку, за якої можна отримати те, що людина бажає. Піти на додаткові курси, знайти потрібних людей, прорахувати план розвитку. Саморозвиток є важливою частиною людини. Тому направленість має бути саме на нього.
- Здорове харчування. Воно необхідно для того, щоб скинути зайву вагу та позбутися набряків. Шкіра згодом стане нормального кольору, а пивне пузо під впливом вправ та правильного харчування, залишиться в спогадах.
Але лікування вдома можливо тільки для тих людей, які не йдуть в запій. Неможливо лікувати людину вдома, яка не може стриматися.
А щоб не було страху, який частіше за все заважає зверненню, клініка ХЕЛП пропонує анонімне лікування алкоголізму. Ніхто з вашого оточення не дізнається, що ви проходите лікування, чи це робить ваша близька людина.
Ми пропонуємо:
- детоксикацію;
- психологічне лікування;
- фізичне лікування та обстеження;
- реабілітацію.
Знаходячись під наглядом фахівців цілодобово, людина не має навкруги тригерів та інших дратівників. Вона може зосередитися на собі, своєму стані, спілкуватися з психологами та волонтерами, які допоможуть вийти з кризи.
Коли потрібно починати лікування
Алкозалежний не визнає своєї залежності. Тому, якщо ви помітили перші ознаки тяги до алкоголю – йдіть до психолога. Ви ще на перших стадіях зможете розробити шлях, як переконати людину лікуватися від алкоголізму. Страх та сором – не найкращі помічники в цій справі. Краще одразу звернутися до лікаря, ніж тоді, коли вже буде запізно. Тому, телефонуйте вчасно.
Практичний психолог, сертифікований спеціаліст із хімічної залежності, член Української Асоціації Транзактного Аналізу (УАТА). Досвід роботи із залежними понад 10 років.