м. Івано-Франківськ
Ліцензія МОЗ від 23.09.2011р. АГ 603252

Як розпізнати наркоманію? Симптоми наркоманії

Дуже часто родичі залежної людини починають бити на сполох, коли хвороба близького стала очевидною, а її поведінка вже переходить усі допустимі межі. Як правило, на той час стадія залежності вже далеко не початкова, а в деяких випадках і взагалі пізня, що призводить до серйозних наслідків і часто ускладнює одужання. Це відбувається через недостатню поінформованість родичів про проблему залежності, питання лікування наркоманії та не здатність розпізнати її прояви у поведінці близького.

Нижче наведено приклади поведінки, які повинні Вас насторожити.

  • Часті зникнення з дому.

    Виходи з дому без пояснень куди й навіщо, або пошук якихось безглуздих виправдань. На Ваші спроби з'ясувати причину такої поведінки, Ваш близький реагує агресивно, роздратовано або намагається уникнути відповіді.

  • Почастішали випадки брехні

    Брехня з будь-якого приводу, причому, коли треба і не треба. Постійні спроби вигородити себе та виправдати поведінку. Відмовки стали шаблонними, примітивними чи навпаки надто заплутаними та незрозумілими. Продовжує брехати, навіть коли вже все очевидно.

  • Зміна кола спілкування. 

    За невеликий проміжок часу, у Вашого близького майже повністю змінилося коло спілкування. Причому нових друзів та товаришів Ви або не бачите взагалі, або вони не приходять у гості, а «забігають на секунду» про щось тихо пошепотіти біля дверей. З'явилася велика кількість «таємних» дзвінків та незрозумілих розмов по телефону, в яких часто чути своєрідні сленгові слівця («каламутити», «ліхтар», «читати книги», «кумар», «хариво», «сема», «джус», "Федор", "фрекс", "аркуш" і т.д.).

  • Відсутність інтересу до сімейних проблем.

    Ваш близький повністю перестав цікавитися сімейним життям та його проблемами. Коли Ви ділитеся наболілим, він тільки вдає, що слухає. Він перестав виконувати сімейні зобов'язання, став якимось холодним і черствим.

  • Кардинально змінилася поведінка.

    Надмірна безпричинна дратівливість, спалахи гніву, крики та істерика по дрібницях. Часті перепади настрою: то надто веселий і щасливий, то надто пригнічений та апатичний. Дуже рухливий, імпульсивний, сповнений енергії або навпаки стомлений, загальмований, засинає на ходу. Занадто швидка чи навпаки повільна, тягуча мова. Мінливий апетит.

  • Порушення сну.

    Сон мінливий. То може не спати цілодобово і блукати по квартирі ночами, то навпаки спить майже цілими днями, прокидаючись щойно поїсти.

  • Змінився зовнішній вигляд.

    Втрата ваги, запалі вилиці, «кола» під очима, зіниці або занадто вузькі або дуже розширені і не реагують на світло (можна перевірити, якщо посвітити в очі ліхтариком), на руках, ногах, пахві синці та маленькі червоні крапки (сліди від ін'єкцій), безпричинна кровотеча з носа, порушення координації руху. Ваш близький перестав за собою доглядати, дотримуватись правил гігієни.

  • З дому почали пропадати речі та гроші.

    На початковій стадії залежності таке трапляється рідко. Але якщо не відреагувати на першу ж пропажу, то це продовжуватиметься й надалі. Як правило, залежний буде шукати різні виправдання (дав покористуватися, позичив, відніс у ремонт, вкрали, втратив, придумана екстрена ситуація і т.д.) або взагалі вдавати, що нічого не знає і навіть допомагати Вам шукати зниклу річ (наприклад золотий виріб ).

  • У будинку з'явилися незрозумілі Вам речі та запахи.

    Ви стали виявляти незрозумілі пакетики, паперові пакунки з невідомою речовиною, порізані пластикові пляшки, колбочки, шприци, ватки з кров'ю, упаковки від пігулок. Повертаючись додому, Ви відчуваєте неприємний запах у квартирі (запах розчинника, оцту, медичних препаратів, їдкий запах хімії або паленого листя). Також можуть бути неприємні запахи від домашнього посуду (миски, каструлі, чашки, чарки)

Якщо Ви помітили хоча б п'ять із вищеперелічених ознак, Вам варто задуматися про те, що Ваш близький має проблеми з наркотиками!!!
Не ігноруйте ці прояви, спробуйте поговорити з ним та звернутися до фахівців!