Зміст:
- Як пояснити дитині про наркотики;
- Боротьба з наркоманією – розмова з підлітком;
- Чому підлітки можуть виживати наркотики;
- Чому приймають дорослі;
- Методи боротьби з наркоманією.
Методи боротьби з наркоманією можуть бути різні. Цим займаються правоохоронні органи, МОЗ та інші організації. Для цього залучаються і прості громадяни. Наприклад, зараз в країні іде акція “Спіймай баригу”. Але для того, щоб уберегти свою дитину та себе, цих методів буде замало. Головне – це застосування профілактичних заходів.
Як пояснити дитині про наркотики
Багатьом батькам байдуже на те, що десь живуть наркомани, поки це не торкнеться дитини. Саме тому профілактику наркоманії потрібно проводити вдома. Коли починати? В початкових класах. І так, це не зарано. Саме в цьому віці дитина ще слухає вас та сприймає слова мами та батька. Не чекайте віку 13-14 років, в цьому віці діти вже мають свою думку на все. Тоді розмовляти буде запізно.
Як говорити? Ви можете привести картинки з інтернету про те, як виглядає наркоман. Це сильно подіє на дитячу психіку. Будьте обережні у своїх поясненнях.
Чесно відповідайте на питання. Якщо ви зустріли наркомана, поясніть дитині, як впливає наркотик та алкоголь на мозок. Скажіть, що той хлопець дивно себе поводить, тому що вживає наркотики або спиртне.
Такі випадки діти дуже добре запамʼятовують. Вони залишаються назавжди у підсвідомості. Але далі можуть виникнути питання, чому людина їх вживає.
Будьте прикладом для дитини!
Вживати алкоголь, палити чи вживати наркотики при дітях – це своїм прикладом показати, що це можливо і нормально. Тому приберіть алкоголь зі свого життя, свята робіть насиченими чимось іншим, ніж алкоголем. Тоді в дитини не сформується звʼязка: алкоголь = свято. І це перший крок до захисту вашої дитини.
Боротьба з наркоманією – розмова з підлітком
Якщо підліток пробує наркотики, це ще не означає, що ви погані батьки! З 14 років дитина протестує проти всього, що вона бачила чи чула. В неї зʼявляються нові друзі та авторитети. Якщо ви помітили за дитиною скритну поведінку, це не обовʼязково наркотики.
- Турбуйтеся про її психічний та психологічний стан.
- Розмовляйте відверто.
- Слухайте дитину та перестаньте її повчати.
Психолог може допомогти виправити ситуацію, яка виходить з-під контролю. Але для того, щоб дізнатися, що саме трапилося, перші до психолога йдуть батьки! Не дитину виправляємо, а шукаємо в собі причину, чому дитина може себе так поводити.
Чому підлітки можуть виживати наркотики
Саме у віці від 14 до 16 років більшість підлітків пробують палити, вживати алкоголь та наркотики. Способи боротьби з наркоманією, які може застосувати суспільство – це покарання. Але чому дати починають вживати?
- Фізичне та моральне насильство вдома. Це діти з соціально незахищених родин, в яких вживають батько або мати. Це недолюблені діти, яки намагаються знайти себе в суспільстві. Але вони шукають там, де їх приймають. В колі наркоманів це дуже легко зробити.
- Стати іншим, крутішим. Довести комусь, що ти дорослий. Протест проти булінгу та інше. Вже після першого вживання підлітковий мозок стає залежним. Навіть, якщо він не відчув кайф, йому було погано, він все одно спробує ще. В колі наркоманів завжди є “підтримка”. Та сама, яку не знайшли діти в іншому місті.
- Діти з сімей бізнесменів та політиків. Ті, кому не давалася любов батьків, але в них було все, що дитина має бажати.
Діти, які прагнуть довести комусь щось, легко потрапляють в пастку. В певному колі є популяризація наркотиків. Але іноді на формування тяги до першої спроби, грають фільми, якісь пісні та інше. Тому уважно слідкуйте за тим, що слухає та дивиться ваша дитина. І не в віці 14 років, а раніше.
Але не перегніть палицю. Не треба гіперопіки. Замість цього станьте сину чи донці другом. Якщо дитину дуже опікають, бажання вирватися з-під контролю може також привести до спроби вживати наркотики.
Чому приймають дорослі
Іноді можна здивуватися, що доросла людина підсаджується на вживання наркотиків. Чому так трапляється, чи людина не бачила наркоманів, не знає, що це залежність, не розуміє, що буде далі?
Найчастіше дорослі попадаються в цю пастку, коли в них несподівано зʼявляється незвично велика сума грошей. Боротьба з наркоманією тут не до чого. Хоча, хтось і порадив людині вжити той або інший наркотик, доросла людина сама приймає рішення.
Це також проблеми, які були в дитинстві. Розбиратися буде психолог, але найчастіше за все це:
- проблема низької самооцінки;
- заглушення внутрішніх пустот;
- страхи, сором тощо.
В будь-якому випадку, якщо доросла людина вживає, вона розуміє, що робить. То, як вийти із залежності, які методи лікування існують, та чи можна кинути наркотики?
Методи боротьби з наркоманією
Перш за все, якщо людина вживає наркотики, потрібна детоксикація. Не всі наркотики викликають фізичну залежність, але всі вони руйнують мозковий звʼязок та нервову систему. Детокс допоможе відновити це, хоча і не завжди. Наприклад, при вживанні солі, людина може стати овочем за одне приймання.
- Детоксикація.
- Лікування у психолога із залежностей.
- Реабілітація.
- Соціалізація.
Всі ці методи боротьби з наркоманією краще за все подіють, якщо людина знаходиться в клінічних умовах. Бо одразу після детоксу мозок вимагає нової порції кайфу. Людині з цим важко впоратися, тому, якщо вона знаходиться вдома, вона швидко знайде наркотики.
Психологічна підтримка спрямована на те, щоб людина навчилася жити без наркотику, знайшла себе у соціальному житті, зрозуміла, чому вживає та навчилася керувати своїми емоціями.
Якими б не були методи боротьби за наркоманією у світі, все, що можете зробити ви – вберегти своїх дітей просто зараз. Якщо в родині немає спокою, не має гідного спілкування між батьками, не приділяється час для виховання дитини, то ніякі світові методи вам не допоможуть. Зверніть увагу на те, як спілкуєтесь з дітьми, та який приклад даєте їм. Саме на вас вони дивляться. Якщо хочете дізнатися більше – телефонуйте!
Практичний психолог, сертифікований спеціаліст із хімічної залежності, член Української Асоціації Транзактного Аналізу (УАТА). Досвід роботи із залежними понад 10 років.