Кількість вживаного алкоголю постійно зростає. Багато хто вважає невеличкі дози вина, пива або горілки безпечними, орієнтуючись на стандарти: 40 грамів горілки, 150 мл вина або 350 мл пива. Але це дози не для всіх є безпечними. А якщо казати відверто, то безпечної дози не буває взагалі. І якщо ви це читаєте, то алкоголь став на заваді в житті, і ви задумалися над тим, як не пити алкоголь, навіть, якщо ви знаходитеся в стресовій ситуації.
Чому не існує безпечних доз? Тому що в кожного організму свої гормони, свої слабкі місця, різний рівень психологічної стійкості. Хтось покривається червоними плямами навіть від ковтка вина, а хтось може випити доволі багато і не сп’яніти. Це залежить від того, який рівень гормонів в організмі, які можуть перетворити алкоголь на воду.
Але найголовніше криється в голові, точніше, на підсвідомості.
- Будь який стрес – і одразу виникає бажання випити.
- Алкоголь звільняє від кордонів.
- Під градусом задоволення відчувається яскравішим.
Будь-яка ситуація закріплюється в підсвідомості, як тригер. Якщо ви випивали пиво по дорозі до дому, в вас закріпилася схема: дорога до дому, вихідний – це пляшка пива. І якщо так пройде тиждень або два, вам вже важко буде відмовитися від пляшки. Бо ваш мозок звик до цього.
Запивати стрес також не найкраща ідея. Бо зараз саме така ситуація, тобто стрес виникає кожен день. Як перестати пити алкоголь щодня, якщо ви знаходитеся в стані гострої травми? Тут потрібно звернутися за допомогою до психолога або психіатра.
Чому не так легко кинути пити алкоголь
Є багато інших причин, через які ви п’єте кожного дня. Але вони всі виправдовуються, бо ви хочете отримати легке задоволення. Якщо ви помітили, що це саме так, то ви можете спробувати позбутися цього. Бо алкоголь не допомагає звільнитися від проблем, він їх посилює.
Як не пити коли всі п’ють? Це саме поширене питання. Бо вживання алкоголю стало звичним не тільки на свята. Якщо ви вирішили змінити своє життя, варто повністю змінити своє оточення. Так, іноді це буває важко зробити. Особливо, якщо це стається на роботі або вдома – коли залежна не тільки одна людина, а й вся родина. В цьому випадку дуже складно діяти. Але все можливо.
Якщо ви замислюєтесь над тим, як перестати вживати, мабуть наслідки щоденного вживання ви вже побачили:
- порушення сну;
- головний біль та нудота вранці;
- погіршення пам’яті;
- набряки в тілі.
Людина, яка вживає алкоголь, потрапляє в різні неприємні ситуації. Це може бути як міжособисті проблеми, так і кримінальні порушення. Причини не пити алкоголь в кожного свої. Хтось сів за руль авто в нетверезому стані та потрапив в аварію, хтось втратив роботу або важливу для себе посаду, хтось – сім’ю. Важливо, щоб до цього не дійшло.
Як кинути пити алкоголь – 28 днів тверезості
Що ви можете зробити для того, щоб не пити – це перевірити себе на залежність. По-перше – зверніться до психотерапевта, який спеціалізується саме на цьому. Він допоможе вам знайти справжні причини вашого стану. Це може бути як дитяча травма, так і перенесені в дорослому віці гострі травми та важки події. Після того, як ви зрозумієте, чому саме тікаєте від життя в алкогольну залежність, тим легше вам буде впоратися далі.
Спробуйте втриматися від вживання. Для цього поставте собі за ціль прожити тверезим 28 днів. Це всього 4 тижні вашого експерименту, якій покаже, як можна жити та отримувати задоволення без алкоголю.
Тиждень перший – виводимо алкоголь з організму
Для того, щоб було легше пережити перший тиждень, позбудьтеся алкоголю, який ви зберігаєте вдома.
- Пийте більше води. Вона виведе залишки алкоголю з судин та клітин.
- Вживайте сорбенти. Вони прискорять виведення залишків з кишечника. Це може бути вугілля або будь-які інший ентеросорбент.
- Вживайте їжу, наповнену вітамінами та вуглеводами. Маються на увазі не швидкі вуглеводи, а повільні. Вони дають більше енергії протягом доби.
- Додайте вітаміни групи В у свій раціон. Вони допоможуть вам покращити свій стан. Зверніться до нарколога, щоб він міг призначити вам вітаміни та інші препарати, які допоможуть вивести з організму алкоголь та покращать його стан.
- Займіться фізичними вправами. Не потрібно одразу давати собі великі навантаження. Хай спочатку це буде легка прогулянка по місту або парку.
Що буде?
На першому тижні буде важко. Особливо психологічно. Підсвідомо ви будете прагнути тих дій, які ви робили протягом останніх років. Якщо ви ходите на роботу, спробуйте змінити шлях. Обходьте місця, де ви «відпочивали». Спробуйте відмовитися від спілкування з тими, з ким вживали. Сповістіть їх про те, що ви вирішили кинути пити.
Вас будуть благати підтримати компанію, будуть казати, що ви не праві. Тримайтеся. Якщо ви зможете виставити особисті кордони, вам буде легше.
Щоб зайняти вільний час, який в вас з’явився, знайдіть хобі. Ви зможете отримати задоволення якщо не пити алкоголь. Якщо вам важко – дзвоніть психологу.
Вже через три дні ви помітите, що ваш сон покращився. Ви стали дихати легше, вже можете без ліфту зайти на свій поверх. В вас перестала боліти голова. Пам’ять ще не покращилася, але ви вже легше сприймаєте будь-яку інформацію.
Тиждень другий – продовжуємо відмовлятися від алкоголю
Ваш організм вже позбувся залишків алкоголю. І зараз час відтворення. Вкрай важливе харчування. Їжа має бути насічена вуглеводами, білками та амінокислотами. Ви тільки зараз починає відновлюватися, треба брати енергію від корисної їжі.
Головне зараз втриматися від спокуси. Вам будуть пропонувати алкоголь, бо вважатимуть, що кинути пити, то ваша забаганка, це не серйозно.
Позбавтеся людей, які не поважають ваші бажання. Вам з ними йти різними дорогами. Вже на кінці другого тижня вашого експерименту, ви побачите, що вони перестали вас кликати на свої посиденьки. Їм не цікаво з тими, хто не п’є. І в вас немає нічого спільного з ними.
В дзеркалі ви можете бачити, що людина, яка на вас дивиться, має здоровий вигляд. Вже пішли набряки під очима, погляд сяючий, здоровий. Людина в дзеркалі може посміхатися.
Набряки спадають не тільки на обличчі, але й по тілу. Вам легше рухатися. Уходять запаморочення, з’являються запахи, яких ви не відчували протягом років, поки пили.
Тиждень третій – спостерігаємо зміни
Якщо ви не знайшли, чим зайняти вільний час, буде важко морально. Вам потрібна допомога – дзвонить психологу. Для того щоб знайти спосіб, як не пити спиртне – потрібно не тільки розібратися в собі, а й знайти мотивацію на тверезе життя.
Третій та четвертий тижні змінять вашу модель поведінки. Схеми, які ви позакладали в себе, не розуміючи цього, будуть працювати й надали.
Що з організмом?
Ви відчуєте, що в вас покращилося лібідо. Гормони почали вирівнюватися. Серцево-судинний тиск почав налагоджуватися. Правильне харчування, спортзал або басейн дадуть змогу привести м’язи в гарний стан та позбутися «рятувальних» кругів на талії. Фізичні вправи допомагають організму відтворювати нейронмедіатори: адреналін, дофамін та серотонін, яких ви потребуєте.
Четвертий тиждень – як не зломатися
Якщо ви твердо вирішили не пити алкоголь взагалі, то четвертий тиждень стане самим головним. З одного боку ваш стан дуже покращився. З іншого може з’явитися сильне бажання випити.
Якщо ви відчуваєте потяг, дуже хочете випити, то можете звернутися за допомогою. Це може бути ваш психолог, нарколог або групи підтримки. Важливо зберегти те, що ви для себе зробили. Хваліть себе за те, що ви змогли. За кожен день без алкоголю, за те, що ви змогли зробити для родини.
Ви відчуваєте, що можете керувати своїм життям самостійно. «Друзі» змінилися. В вас інші надії та інші цілі, ніж алкоголь після роботи. В вас пішли набряки, немає головного болю, покращилася пам’ять. Ви вже інша людина.
Які питання потрібно задати собі, якщо ви хочете кинути пити назавжди
- Що я відчуваю, коли п’ю?
- Що буде найгірше, якщо я не кину?
- Що буде зі мною, якщо я кину пити?
- Чого я хочу від життя.
- Навіщо я хочу кинути пити?
Відповіді на ці питання є найголовнішими. Якщо ви зможете собі на них відповісти, то зможете кинути пити самостійно. Але будемо чесни – це можливо тільки тоді, коли людина усвідомлює свій стан, та сама хоче жити в тверезому житті.
Хто може самостійно відмовитися від алкоголю
Якщо людина вживає алкоголь постійно, в неї виникає біла горячка, вона не може самостійно вийти із запою, то метод «28 днів» не допоможе. В цьому випадку можливо тільки тривале лікування в стаціонарі. В нашій клініці ми пропонуємо повноцінне лікування та реабілітацію, яка допоможе кинути пити залежним навіть на другий стадії.
Повноцінна реабілітація складається з декількох кроків.
- Проведення детоксикації та обстеження, виведення із запою – це тільки перший етап лікування.
- Допомога психолога, нарколога та психіатра.
- Групова терапія, арттерапія, трудотерапія.
- Заняття спортом.
- Реабілітація та соціалізація.
- Робота з сім’єю.
Залежні на другій стадії можуть важко переносити лікування. Про що говоримо? Про відсутність мотивації. Лікарі можуть допомогти знизити потяг до алкоголю, провести терапію, допомогти пережити кризу. Але перший місяць або два близькі можуть чути від хворого, як йому важко.
Чому саме так? Людина не отримує алкоголь. Вона ще не здатна критично мислити. На це потрібен час. Тому, якщо в цей момент повернутися до дому, перше, що вона зробить – це нап’ється.
Як не пити взагалі? Якщо це питання стає перед вами, зверніться за порадою до фахівця з залежностей. Якщо можете це зробити самостійно – спробуйте програму 28 днів. Але для кожної людини вона має бути скорегована, щоб всі етапи далися легше. Ви також можете пройти цю програму в наркологічному центрі, і це буде легше для вас.

Практичний психолог, сертифікований спеціаліст із хімічної залежності, член Української Асоціації Транзактного Аналізу (УАТА). Досвід роботи із залежними понад 10 років.