Зміст:
- Що таке залежність – як зробити, щоб людина кинула пити;
- Кинути пити в домашніх умовах – як можливо;
- Чого не можна робити, щоб людина кинула пити;
- Як провести розмову;
- Як поводити себе з алкозалежним і хто такий рятівник;
- Пошук професійної допомоги – психолог та нарколог;
- Розробка здорового способу життя;
- Управління рецидивами.
Що таке залежність – як зробити, щоб людина кинула пити
Пристрасть до алкоголю виникає не за один раз, а іноді навіть не за рік. Людина поступово втрачає здоровий облік, та стає соціально неспроможною. Все це трапляється на очах у багатьох людей. Але й вони не помічають, що залежність розвивається, затягує, знищує. Тому що все відбувається поступово. І тільки тоді, коли руйнується сімʼя, чоловік стає агресивним та нестерпним, виникає питання: що можна зробити, щоб людина не пила.
І що тоді? Чи починається пошук лікарів? Так, але не одразу. Спочатку родичі пробують різні методики з інтернету, йдуть до шарлатанів, намагаються лікувати народними засобами. Але все марне. Людина все більше занурюється в залежність, нічого не допомагає.
Чому саме, поговоримо трохи нижче.
Кинути пити в домашніх умовах – як можливо
Чи можливо припинити пити дома? Так. Але для цього людина потрібна розуміти, що вона залежна. Але залежність визнати дуже важко. І не тільки самій людині, а й родині також. Бо доведеться визнати, що були зроблені помилки, що в сімʼї щось не те, і ви не такі щасливі, як вважали. Це важко, але це найперший крок до тверезості.
Саме ви: мати, дружина, подруга, батько маєте визнати, що в близької та рідної людини алкогольна залежність.
Так що зробити, щоб людина перестала пити на перших стадіях? Звернутися до психолога. Людина пʼє, тому що виникає дисонанс у голові, вона глушить або навпаки, намагається дістати якісь свої емоції. Ці емоції повʼязані з підсвідомістю, саме вони керують поведінкою та відношенням до оточення, до суспільства, до себе.
Мотивація – це головне для тверезості. Якщо її знайти, то можливо все. І у більшості випадків тільки психолог здатен допомогти її знайти. Чому?
Більшість людей живуть “по інерції”. Вони не розуміють, чим керуються виконуючи ті, чи інші дії. Їх змінити важко.
Для того, щоб це зрозуміти, уявіть, ви ходите додому однією дорогою, в один й той самий час. А тепер вийдіть з роботи в іншу годину, та підіть іншим шляхом. Що ви відчуєте? Щось змінилося? Наскільки легко було це зробити?
Будь-яка ваша звичка стає непомітною для вас, але змінити її вкрай важко. То саме з залежністю. Людина поступово звикає, що вона відпочиває з пляшкою пива щоп’ятниці. Потім у вихідний, потім кожен вечір, бо є втома, є злість та роздратування.
І здається, що алкоголь заспокоює, стає легше. Але саме алкоголь викликає проблеми наступного дня. В людини погіршується психологічне та фізичне здоровʼя. І проблема в тому, що лікуватися вона вміє тільки алкоголем. Тобто коло дій замикається.
Тому кинути пити в домашніх умовах можна тільки тоді, коли є дві виконані умови:
- є мотивація на тверезість;
- людина ще може жити без того, щоб похмелятися та бажає кинути пити.
Звернутися можна до психолога та до нарколога одночасно. В такому випадку ви отримаєте результат набагато швидше, ніж ви його очікували. Саме ці фахівці допомагають розірвати замкнуте коло: проблема-алкоголь-задоволення-проблема, та зробити нове. А саме: проблема-вирішення-задоволення.
Чого не можна робити, щоб людина кинула пити
Коли шукають відповідь на те, що можна зробити, щоб людина кинула пити, перше, на що припадає увага – трави, ліки, заговори та інше. Звернутися до лікаря – визнати хворобу. Це страшно. А ось підлити чоловіку краплі в їжу – чомусь не страшно.
Ні в якому разі не робіть цих кроків, якщо бажаєте, щоб людина кинула пити.
- Не купуйте та не давайте ліки без відома хворого!
- Не купуйте настоянки, які мають викликати отруту організму та відвернути від алкоголю. Ви ніколи не знаєте, як зреагує організм людини.
- Не звертайтеся до шарлатанів, які обіцяють вам заговорити на тверезість. Це не працює! В такому випадку ви втрачаєте не тільки гроші, а й час, коли можна ще врятувати хворого.
Чому не можна давати людині ліки без відома? Ліки проти алкоголю діють як отрута з одночасним вживанням. Вони блокують розщеплення спиртного, і вже від маленької дози людині стає вкрай погано. В неї відкривається блювота, підвищується тиск, кидає в піт та морозить. Людина не розуміє, що з нею відбувається. І якщо одразу не допомогти, то можуть виникнути судоми та запаморочення, людина може захлинутися блювотою та померти.
Високий тиск може спричинити інсульт або інфаркт, а також тромбоутворення. У випадку, коли така ситуація виникла, потрібно негайно викликати швидку.
Не беріть на себе відповідальність за чуже життя! Надавайте допомогу правильно, не нашкодивши!
Етичні аспекти. Людина, яка не усвідомлює одразу, що ж трапилося, згодом все ж зрозуміє, чому було так погано. Якщо чоловік агресивний, то що буде з родиною, коли він дізнається, що причиною його страждань стали саме ви?
Якщо людині не нададуть допомогу і вона помре. Як ви будете почуватися? Що буде з вами далі, вже не кажучи про кримінальну відповідальність. Так що зробити, щоб людина перестала пити? Телефонувати наркологу. Тільки під наглядом лікаря, коли людина розуміє, що робить, можна приймати ліки.
І тут постає інше питання: як вмовити звернутися до нарколога? Бо якщо людина не визнає проблеми, то і звернення не буде.
Як провести розмову
Краще за все, перший раз звернутися до нарколога не алкоголіку, а саме його близьким. Саме в родині він має підтримку, через яку продовжує вживати.
Щоб людина кинула пити потрібно повністю змінити поведінку оточуючих.
- Не давати гроші. Якщо він в змозі дістати гроші на алкоголь, він знайде їх і для того, щоб задовольнити інші свої бажання.
- Не обслуговувати його. Він має розуміти, що ви не будете витягати його з халепи, тягти пʼяного по вулиці на собі, не вигороджувати перед керівництвом і так далі. Він знав, що робить. В інакшому випадку, він впевнений, що ви все полагодите. Він розраховує на вас, тому може робити, що завгодно.
- Не кричати та не сварити, ні коли він у стані алкогольного спʼяніння, ні коли тверезий. Образи, які ви можете йому висловити, не приведуть ні до чого. Вони викличуть в нього зворотню реакцію.
- Він вже відчуває сором, тому розмова, яку ви збираєтесь провести, має бути предметною. Ви кажете не про те, як він вас дістав, а про те, що вам важко і ви хочете, щоб все було по-іншому.
- Не вірте алкоголіку, коли він обіцяє, що то був останній раз. Він все одно зірветься, якщо не буде лікуватися.
- В домі не має бути алкоголю зовсім. Ніякого. Ні на свята, ні просто так. Ви позбуваєтесь всього, що з ним повʼязано. Ваше нове життя – у тверезості. Вам також доведеться кинути пити зовсім.
- Позбудьтеся товаришів, які вмовляють вас випити. Так, це зробити важко. Але ж у вас є мета, як зробити так, щоб людина кинула пити.
- Знайдіть справу, яка допоможе відвернути увагу від телевізора, футболу, інших безглуздого проводження часу. Замініть все спортом, активним відпочинком, прогулянками на свіжому повітрі. Знайдіть хобі, яке може повністю поглинути людину.
Але найважливіше, що потрібно зробити – вмовити людину на лікування у психолога та нарколога.
Як поводити себе з алкозалежним і хто такий рятівник
Часто жінки стають рятівниками для чоловіків. Вони впевнені, що заради неї він кине пити, він стане іншою людиною. Рятівник – це друга сторона трикутника Карпмана. Людина постійно знаходиться в одному зі станів: жертва–рятівник–агресор. Вийти з цього стану практично неможливо самостійно, особливо, коли сама жертва цього не розуміє.
Рятувати алкоголіка? Дружина-рятівник, чи мати, сестра завжди перша. Вона сподівається отримати вдячність від людини, коли пре, готує, дає гроші, рятує при похміллі. Вона таким чином задовольняє свої бажання в коханні. Зазвичай, така людина зростала у нездорових стосунках. Вона бачила тільки зло, батька або мати алкоголіка, насильство в родині та інше. Таким чином на підсвідомому рівні вона намагається врятувати своїх батьків.
Стан агресора виникає тоді, коли в неї вже не вистачає сил. Тоді вона зривається на чоловікові або на дітях. Для того, щоб вийти з цього стану, їй вкрай потрібна консультація в психолога. Чи зможе жертва–агресор–рятівник покинути це коло та вийти на інший рівень – залежить від людини. Якщо вона цього не бажає, допомогти не можливо.
Чи може допомогти рятівник кинути пити? Ні! Тому що він все зробить для того, щоб алкоголіку було комфортно в тому стані, в якому він знаходиться. Так, потім ця людина буде жалітися, як їй важко живеться, яка він не вдячна тварина тощо. Жаліючись, вона вирішує для себе питання доступу ендорфінів. Їй добре. Недобре тільки тим, хто навколо. Такі люди токсичні. І якщо вони є навколо вас, краще триматися подалі. Допомагаючи жертві, ви самі стаєте рятівником. І ви також потрапляєте в цю пастку.
Така людина не зможе допомогти кинути пити. Тому перше, що потрібно зробити — відвідати психолога та знайти шлях до вирішення своїх особистих питань. Тільки потім вона зможе щось робити для інших.
Пошук професійної допомоги – психолог та нарколог
Чим може допомогти психолог та нарколог. Як зробити, щоб людина кинула пити, підкаже саме психолог. Якщо ви вирішили, що хочете змінити життя, підняли свою самооцінку та поставили за мету жити у тверезості, саме психолог допоможе розібратися, з чого все почалося.
- Насильство в родині. Найчастіше воно викликає залежність у дітей, які зростали без материнської любові, терпіли насильство від батька або матері, мали проблеми з вихованням у школі. Такі діти могли бути жертвою булінгу. До них не просто ставилися неповажливо. Вони заважали іншим, і їм про це казали. Такі діти зростають повністю знеціненими. Вони просто не вміють жити іншим життям.
- Протест. Підлітки починають пити в декількох випадках. Вони висловлюють протест проти чогось, що відбувається в родині. Це може бути будь-що, навіть материнська гіперопіка. Другий випадок – це вседозвілля. Таким дітям нічого не забороняли, і вони знають – батьки врятують. Третій варіант – стадне відчуття. Не можна відмовитися, ти один з колективу, не виділяйся, всі пʼють – ти пʼєш.
- Низька самооцінка. Під впливом алкоголю у людини виникає відчуття всемогутності. Вона здатна на все, може сказати те, про що промовчить твереза. Так, з ранку все стане набагато гірше. Але є вихід – знов випити.
- Гостра травма та стан ПТСР. Таких людей дуже багато в країні. Вони пережили втрати, біль, страх смерті, переїзди, бомбардування та інше.
Алкоголь не лікує внутрішній біль! Він додає проблем та після нього стає гірше! Якщо ви знаходитеся в стані гострої травми або вже маєте ПТСР – зверніться до лікаря. Не вживайте алкоголь.
Причин, які викликають залежність, багато. Ми розповіли тільки про деякі. Кожна людина відчуває щось своє, пережила якусь свою ситуацію. І вона може намагатися або позбутися її, або навпаки, пережити це знов. Що зробити, щоб людина не пила – дізнайтеся в лікаря, приведіть її на сеанс до психолога.
Чим допоможе нарколог
Фізична пристрасть виникає після психологічної. Але вона існує, і пережити її допоможе нарколог. Є багато препаратів, які людина може вживати для поліпшення фізичного стану.
Перше, що запропонує нарколог – детоксикація. Капельниця допоможе вивести з організму шкідливі речовини та покращить фізичний стан.
Для того, щоб не вживати алкоголь, може бути призначені специфічні препарати, що викликають відразу до спиртного. Так, постійне вживання полегшить стан людини. Але бажання випити від цього не залежить. Людина має бути психологічно готовою для цього.
Кодування від алкоголізму – це крайній метод. Він полягає в тому, що в мʼязову тканину вводиться препарат, створений на основі дисульфіраму.
Дисульфірам (також відомий під торговою назвою Antabuse) — це лікарський препарат, який використовується для лікування алкогольної залежності. Дисульфірам діє на організм, якщо особа споживає алкоголь, і ця реакція призводить до негативних фізіологічних і психологічних наслідків.
- Блокування ацетальдегіду. Коли людина споживає алкоголь, організм розщеплює його на ацетальдегід, який потім метаболізується до безпечних речовин. Дисульфірам блокує фермент, який розщеплює ацетальдегід, що призводить до того, що він накопичується в організмі.
- Негативні фізіологічні ефекти. Накопичення ацетальдегіду в організмі призводить до негативних фізіологічних ефектів. Людина може відчути сильну нудоту, блювоту, пульс може збільшитися, а також відчувати головний біль і дискомфорт.
- Умовний рефлекс. Оскільки особа пов’язує приймання алкоголю з неприємними симптомами, які викликає дисульфірам, це може викликати умовний рефлекс. Особа може почати асоціювати споживання алкоголю з неприємними відчуттями, що може допомогти їй припинити пити.
- Психологічний аспект. Дисульфірам може впливати на психологічний аспект алкогольної залежності, допомагаючи людині усвідомити шкідливі наслідки своєї залежності та стимулюючи її припинити вживання алкоголю.
Важливо зауважити, що дисульфірам ефективний тільки в тих випадках, коли людина вживає його регулярно і дотримується відмови від алкоголю, оскільки в іншому випадку, коли препарат припиняється, ацетальдегід виводиться з організму, і особа може знову вживати алкоголь без негативних наслідків. Лікування дисульфірамом повинно проводитися під наглядом лікаря та в комбінації з психосоціальною підтримкою та терапією для досягнення максимальної ефективності.
Розробка здорового способу життя
Після кодування або лікування алкоголізму, в людини зʼявиться багато часу, який раніше вона витрачала на алкоголь. Саме тому потрібно знайти, як проводити час із користю не згадуючи про алкоголь.
- Спорт. Це один з найважливіших етапів. Крім того, що він допомагає стати фізично здоровішим, він виробляє дофамін, знімає агресію та допоможе поставити ціль та мету.
- Хобі. Вкрай важливо знайти справу, яка приносить задоволення, та забирає весь вільний час. Це може бути фотографування, мозаїка чи пазли, майстерня, автомобілі, навіть шиття. Головне, щоб людина поринула в новий світ.
- Йти до мети. Якщо ви знайшли причину, з якої вживали, ви маєте налаштувати та побудувати нові шляхи до мрії. В цьому може допомогти родина, психолог, волонтери. Шукайте себе справжнього, і ваше життя стане набагато цікавішим.
- Здорове харчування. Це не обовʼязково несолена та несмачна їжа. Це може бути дуже смачно. Головне вживати потрібну кількість речовин, які допоможуть покращити ваш фізичний стан.
- Якщо людина мріяла про карʼєру – саме час почати шлях до неї.
Підтримка близьких людей має особливе значення. Важко повертатися туди, де ти приніс біду та розлад. Потрібна сімейна терапія, щоб пробачити один одного. Вона також може бути профілактикою зриву.
Управління рецидивами
Вкрай важливо не кидати терапію навіть після того, як стан полегшає. Зриви можливі, але їми можна керувати. Вам завжди допоможуть волонтери, та працівники центру ХЕЛП. Якщо ви шукаєте можливість, як зробити так, щоб людина не пила, зверніться до клініки. Всі обстеження та лікування анонімні.
В нас працюють психологи та наркологи, які допоможуть повністю позбутися залежностей, та відновити або почати нове життя.
Всі консультації анонімні, і це вкрай важливо для тих, хто мріє про карʼєру та намагається збудувати майбутнє без алкоголю. Телефонуйте.
Практичний психолог, сертифікований спеціаліст із хімічної залежності, член Української Асоціації Транзактного Аналізу (УАТА). Досвід роботи із залежними понад 10 років.