Коли в родині постає питання – як змусити людину кинути пити назавжди, то ситуація дійшло до дна. Алкоголік часто уходить в запої, поводиться агресивно, витрачає гроші родини, може бити жінку або дітей. І це трапляється дуже часто. Але жінка або мати продовжує терпіти та шукає можливість як змусити кинути пити.
Що перше роблять зазвичай?
- Шукають людей, які обіцяють закодувати людину по фотографії.
- Купують ліки та настоянки, які додають до напоїв.
- Жаліються близьким, сварять алкоголіка, відчувають себе жертвою.
Все це саме ті помилки, які не тільки не допоможуть, а й зроблять гірше. Якщо шукаєте спосіб, як умовити людину кинути пити, потрібно розуміти природу пияцтва.
Шахраї використовують біду людини, виманюють гроші, а зцілення не відбувається. Таким чином лише затягується можливість швидко вивести людину із запою, накопичуються інші соціальні проблеми, руйнується чиєсь життя.
Близьким важко звернутися за допомогою до лікаря, бо існують певні страхи. Довготривалий час лікування алкоголізму було повʼязано з тим, що питущу людину ставили на облік до певних органів. Проблема ж була у тому, що потім не тільки не брали на роботу, а ще й робили винною у всіх подіях, які відбувалися навколо. Часто навіть звинувачували у якомусь криміналі.
Самостійно зробити це, змусити людину кинути пити, вкрай важко. Алкоголік не визнає своєї хвороби, він заперечує залежність. Чому? Тому що, поки алкоголіка обслуговують близькі, йому комфортно. І доки йому нічого не треба міняти – нічого не вийде.
Алкоголізм – хвороба більше психологічна, ніж фізична. Тому перше, що потрібно зробити – звернутися за консультацією до лікаря-нарколога або психолога по залежностях. І зробити це потрібно саме близьким хворого, щоб зрозуміти природу пияцтва та підтримати себе в першу чергу.
Як переконати людину кинути пити та чого робити не потрібно
Якщо в вашій родині зʼявляється залежний, то розгубленість та заперечення – це перше, що ви відчуваєте. Так, важко прийняти те, що близька людина змінюється на ваших очах, а ви нічого не можете вдіяти. Перше, що потрібно для позбавлення від цієї біди – прийняття. Якщо саме ви першим визнаєте залежність близької людини, то можна рухатися далі. І тоді потрібно буде зробити певні кроки.
Якщо вам важко це зробити, то потрібно звернутися до психолога, який займається залежностями. Саме він допоможе вам не тільки зрозуміти, як переконати людину не пити. А й навчить, як поводитися з залежним та де взяти на це сили, та впевненість.
Не сваріть людину
Це найгірше, що може бути. Поки ви сварите алкоголіка, який знаходиться у стані спʼяніння, ви втрачаєте не тільки свою гідність, но і свої ресурси.
Звертайтеся тільки до тверезого
Він вас не чує, поки пʼяний. На похмілля хворий не сприймає вас зовсім. Перше, що він хоче зробити – випити, аби позбутися цього стану.
Сварити тверезого – отримати зворотню реакцію. Він знає тільки один спосіб піти від сорому та вашого крику: знову випити. Тим паче, що коли людина напідпитку, його агресія може бути небезпечною для вас.
Сварки виснажують, не дають можливості зібратися з силами та подивитися на цю ситуацію з іншого боку. Але ваш гнів має кудись вийти. Тому йдіть до психолога, який вам з цим допоможе.
Не давайте пустих обіцянок
Чого тільки не скажеш під час образи. Але всі ці обіцянки – пусті. Ви сказали, що підете від нього, і не йдете? Ваша обіцянка пуста. Можливо, вона подіє на короткий час, але ви ж її не виконуєте. І алкоголік це розуміє.
Якщо ви сказали, що підете – йдіть. Якщо сказали, що не будете давати йому грошей, то й не давайте. Без сварок, скандалів, то що.
Міцно тримайте свої обіцянки. Тоді це може подіяти. Якщо людина не хоче втратити родину, вона прийме рішення про лікування. Якщо ні, подумайте – а навіщо вам потрібно руйнувати своє життя? Заради дітей? То який приклад ви їм показуєте?
Якщо людина залишається з маніпулятором, алкоголіком або іншим залежним – вона отримує вторинну вигоду. Яку саме отримуєте ви, знищуючи своє життя? Врятувати можна тільки того, хто сам благає про допомогу.
Навчіться підтримки
Як умовити алкоголіка кинути пити, якщо в нього є мотивація? Тільки доброзичливістю. Не згадувати його провали, а дати йому можливість жити у тверезості комфортно. Зробив щось добре – похваліть. Виніс мусор, забрав дитину зі школи, купив вам квіти, зробив яєчню зранку, знайшов нову роботу, навіть, якщо добре виглядає з ранку – скажіть про це.
Психотерапія
Не тільки він має відвідувати психотерапевта, а й ви. Бо якщо ви довго жили поруч з людиною, ви маєте співзалежність. Це не про те, що ви пʼєте з ним. Це про ваш внутрішній стан, в якому ви провели багато років.
Позбудьтеся гіперопіки
Дайте можливість залежному вирішувати його особисті питання. Гіперопіка – це проблема, яка не дає змогу людині стати дорослою. Не за віком, а за психологічним станом. Поки ви будете опікуватися всіма її проблемами, вона не буде брати на себе відповідальність. А відмова від алкоголю – це взяття відповідальності на себе.
Ніякого алкоголю
Ви не пʼєте дома, на роботі, з подругами. Ви не виправдовуєте ні себе ні його, коли випили. Тепер у вас всі свята безалкогольні. Так має бути завжди. Якщо шукаєте дієвий спосіб як вмовити алкоголіка не пити, уникайте всіх можливих скупчень людей, де стовідсотково буде алкоголь.
Не сваріть його перед іншими
Будь-яка людина відчуває сором за якісь свої дії. І проблема в тому, що алкоголік зовсім не вміє справлятися з цим відчуттям. Тому, якщо близька людина принижує залежного перед мамою, татом, друзями – це все викликає дратування та образу. І це перший шлях до зриву, щоб знову сховатися.
Якщо ви дійсно кохаєте чоловіка або хочете, щоб дитина кинула пити – вам важливо давати будь-яку моральну підтримку. Намагайтеся допомогти підняти його самооцінку. Це шлях до комфортної тверезості.
Не розв’язувати його проблеми
Це одне з самих болючих місць для жінки. Особливо тієї, що сприймає гіперопіку як піклування. Людина має бути дорослою, бо все, що вона накоїла, має розгрібати сама. Випив та не пішов на роботу – хай розбирається сам. Побився на вулиці? Хай сам розв’язує питання з жертвою. І все інше. Людина має нести відповідальність за свої вчинки сама. Доти, доки ви прикриваєте її, вона буде почуватися у безпеці та буде продовжувати пити.
Особисті образи
Ви дуже багато пережили. Все, що ви накопичили всередині себе, розʼїдає вас. Вам потрібно виплеснути свої емоції та негатив. Якщо накопичувати їх в собі, то тоді доведеться працювати з психосоматичними захворюваннями. Тому образи та біль потрібно виговорити та пропрацювати.
Зробити це потрібно на сеансі у психотерапевта. Ні в якому разі не слід жалітися подрузі чи комусь з родичів. Нічого, окрім поглиблення образи до чоловіка ви не отримаєте.
Чому людина пʼє – психологічні проблеми
Шукаючи відповідь на те, як змусити людину не пити алкоголь, потрібно розуміти, чому людина пʼє. Ви можете почути дуже багато причин: від дня народження друга до просто захотілося. Але всі випивають, но не всі стають алкоголіками. Справжня причина лежить не на поверхні. Це є згенерована схема, яка була створена в дитячі або підліткові роки.
Бажання випити та відчути ейфорію, яку дає алкоголь, сформовано схемами, які склалися в мозку. Людина може не розуміти, чому її так тягне до цього стану.
Найпоширеніші причини вживання, це:
- депресивний розлад, який спонукає запивати проблему алкоголем, щоб полегшити стан;
- стресові ситуації, серед яких війна, втрата близьких, майна та житла;
- насильство, як психологічне, так і фізичне;
- соціальна не адаптованість (розлади соціальної поведінки, зростання в родині з низьким соціальним статусом);
- небажання дорослішати або інфантильність.
Все це дає поштовх до пияцтва. Але є ті залежні, що пʼють просто так. Тому що їм добре від вживання. Алкоголь – це найдоступніший наркотик, який викликає відчуття щастя, полегшення, приглушує інші почуття. Запитайте такого пияка, як він почувається? І він відповість, що йому дуже добре. Але ви цього не розумієте.
Такий алкозалежний може кинути пити тільки тоді, коли мотивація на тверезість буде набагато більша, ніж бажання отримати це відчуття. Це може бути будь яка ситуація, яка змусить людину подивитися на себе та свою поведінку з боку.
Наприклад, це може бути автоаварія під час алкогольного спʼяніння або втрата роботи. Це може бути як хвороба, так і втрата близьких та родини, якщо людина має дружину або дітей. Щось має трапитися для того, щоб людина прокинулась і зрозуміла, що так жити не можна.
Якщо алкоголь вище за сімʼю, то чи варто боротися? Наприклад, жінка пішла з родини та забрала дітей. Якщо він не кинув пити, то врятувати вона його не зможе. А залишатися з такою людиною поруч буде небезпечно як для неї так і для дітей.
Але якщо людина погоджується на лікування, то за неї варто боротися. Самостійно кинути пити практично неможливо. Тому що алкоголь впливає на всі органи та системи, порушує роботу мозку та внутрішніх органів.
Що робиться в організмі алкоголика
Під час вживання етанолу в мозку порушується робота нейромедіаторів. Алкоголь впливає на опіоїдні рецепторі, які в звичайному тверезому стані обезболюють та допомагають відчувати радість та спокій. У людини, яка вживає алкоголь, ці звʼязки порушені. Тому, коли вона твереза, то може знаходитися в депресивному стані, відчуває занепокоєння, може проявляти агресію, коли все стає нестерпним.
Вона не може фізично кинути пити, поки не пройде деякий час та не відновляться рецептори. Саме тому людина уходить в довготривалий запій. Змусити людину кинути пити в цьому стані неможливо. Бо їй погано не тільки психологічно, але й фізично.
А що крім мозку?
З боку серця людина може відчувати тиск, тахікардію, може “тягнути” під лопаткою. Підвищується артеріальний тиск. Людина стає кволою, їй важко пересуватися та щось робити, тому що вона відчуває набряклість. Зʼявляється частий головний біль. І це все в стані ремісії, коли людина не пʼє.
Вкрай важливо для чоловіків-алкоголіків: вони втрачають потенцію, знижується лібідо, а потім настає повна імпотенція. В цьому разі чоловік перестає відчувати себе мужнім, він страждає від свого безсилля, і ще більше починає пити, щоб уникнути цього стану та забути про потенцію.
З боку печінки. Вона є фільтром в організмі. Під впливом алкоголю порушується її робота, клітини розрушаються, настає ожиріння, а потім цироз. Це захворювання призводить до смерті.
Нирки. Якщо алкоголік приймає пиво, то навантаження на нирки йде дуже високе. Серед самих поширених хвороб нирок: алкогольна нефропатія, камені в нирках та інші захворювання. В людини зʼявляються набряки в тілі та внутрішніх органах, тому що рідина не відводиться.
Підшлункова залоза. Панкреатит, а потім некроз підшлункової, який призводить до смерті. Можуть виникнути онкохвороби, які також є в більшості летальними.
Що буде, якщо різко кинути пити?
В залежності від віку та тривалості запою, прояви при різкій відмові від алкоголю можуть бути різної важкості. Людина відчуває:
- головний біль, нудоту, може бути блювота, яку важко зупинити;
- тремтіння рук та всього тіла;
- підвищене потовиділення;
- тахікардія та підвищення артеріального тиску.
Людину лихоманить, їй важко зосередитись, бо дуже сильний головний біль. Вона вас практично не розуміє. Якщо в цей час не викликати лікаря для виведення із запою, наслідками може стати абстинентный синдром або біла горячка. Бо мозок не працює.
В людини зʼявляються візуальні та слухові галюцинації. В цей час залежний може стати особливо небезпечним як для себе, так і для тих, хто знаходиться поруч з ним. Він буде позбуватися чортів та інших тварюк, яких бачить. Людина в такому стані може причинити каліцтва собі і всім, хто поруч. Тому краще провести виведення із запою, не доводячи до цього стану.
Під час виведення із запою застосовуються різні препарати. Вони допоможуть зняти абстиненцію, налагодити роботу внутрішніх органів та привести людину до тями.
Виведення із запою має проводити лікар. Більшість препаратів не можна приймати з алкоголем. Якщо одразу не надати допомогу, можуть бути різні наслідки:
- людина знов випʼє, щоб позбутися похмілля;
- виникне абстиненція;
- з’явиться алкогольний делірій.
Найчастіше за все, до лікування алкоголізму приходять люди, які були в жорсткому похміллі та своєчасно отримали допомогу близьких, нарколога та психолога. В цьому стані легше за все знайти причини, чому алкоголіку потрібна допомога.
Чи можна вилікувати алкоголіка без його відома
Якщо людина не хоче лікуватися, то багато хто питає, як змусити людину кинути пити без її відома? Крім того, в інтернеті можна знайти багато відповідей: що давати, якими травками лікувати, як давати ліки і т.д. Розберемо чим таке “лікування” є небезпечним.
По-перше, алкоголізм – це хвороба психологічна. Людина не може кинути пити, навіть, коли їй погано від етанолу. А все тому, що не знає інших способів для того, щоб відчувати себе добре. Алкоголік агресує, стає дратівливим, не може знайти собі місця.
Що він відчуває, коли не може випити? Це неймовірна злість. А якщо він дізнається, що це через те, що йому щось підмішували у горілку, то він відчує неймовірне бажання помститися. І направлена ця помста буде саме на дружину або на мати. Людина з затьмареним мозоком не буде розуміти, що вона робить. Її ненависть буде дуже сильною. А далі все залежить від обставин. Не ризикуйте своїм життям, зверніться до спеціаліста в цій справі. Такі фахівці, як психолог та нарколог допоможуть зрозуміти, як змусити людину кинути пити.
По-друге, лікування без відома лікаря є небезпечним як для людини, так і для того, хто намагається “лікувати”. Для призначення медичного лікування потрібно знати повний анамнез:
- чим людина хворіє;
- на що є алергія;
- які ліки може вживати і т.д.
Річ у тому, що препарати, яки ви даєте без відома хворого, можуть бути небезпечні для нього або несумісні між собою. Якщо, наприклад, ви дасте заспокійливе, то алкоголь не буде розщеплюватися, а людина може впасти в кому. А для того, хто давав ліки може наступити кримінальна відповідальність.
По-третє. Більшість препаратів від алкоголізму блокують розщеплення етанолу. Тому знову випивши, людина відчуває дуже сильне отруєння. Вона почувається дуже погано навіть від 50 грамів горілки. Якщо почнуться судоми, то залежний навіть не зрозуміє від чого, та як собі допомогти. Людина може не тільки випити горілку, але й прийняти інший препарат. Якщо вони між собою несумісні, то наслідки такого прийому можуть бути летальні.
Тому єдина відповідь на питання, як змусити людину кинути пити без її згоди – ніяк. Тільки консультація з лікарем, призначення та корегування лікування може допомогти.
Лікарські засоби для лікування алкоголізму
Які препарати може призначити лікар і в яких випадках? Перше, що потрібно, якщо ви намагаєтесь лікування провести вдома, звернутися до лікаря. Якщо людина знаходиться в стані алкогольного спʼяніння, потрібно провести детоксикацію. А потім отримати письмову згоду на лікування алкоголізму.
Людина під час лікування має працювати з психологом, щоб тверезість була комфортною. Це обовʼязкові умови. А по-друге – всі призначення робить лікар-нарколог, який і контролює хворого.
Для того, щоб зняти інтоксикацію, лікар може призначити препарати, які можна придбати без рецепту. Це сорбенти, активоване вугілля, ентеросгель та інші. Ці препарати виводять залишок токсинів, які накопичилися під час запою.
Вітамінні препарати. Вони також можуть бути призначені в різних дозах, в деяких випадках критичних. Вони поліпшують обмін речовин, допомагають відновити нервову систему та поліпшують роботу на клітинному рівні.
Також можуть бути призначені ліки для відновлення підшлункової залози та печінки, серцево-судинні препарати та заспокійливі. Якщо людина стала залежною через депресію або сильний стресовий стан, то свої призначення зробить лікар-психіатр. Це можуть бути антидепресанти, заспокійливі та інші препарати для відновлення психіки.
Але є важливе зауваження! Під час вживання антидепресантів та інших психотропних препаратів, пити не можна ні в якому разі. Тому такі ліки призначаються тільки після консультації в психолога. Людина має розуміти, на що йде, коли приймає лікарські засоби з алкоголем і як вони можуть подіяти.
Такі препарати проти алкоголізму – Еспераль, Глутаргін, Титурам та інші можна приймати тільки після консультації з лікарем. А також після того, як у самого хворого буде розуміння, які наслідки вживання їх будуть зі спиртним.
Самостійна відмова від алкоголю – важка праця над собою. Як змусити кинути пити, якщо вона не має мотивації та вважає, що не є алкоголіком, не бажає проходити лікування на дому?
Один зі способів як цього домогтися – викликати бригаду для виведення із запою, коли людина може погодитися на лікування алкоголізму. В такому випадку все лікування проводиться у стаціонарі.
Стаціонарне лікування алкоголізму
Лікування в стаціонарі має свої переваги перед лікуванням дома. Будемо відверті – відповіді на питання як змусити людину кинути пити в домашніх умовах фактично не існує. Цього можна домогтись, якщо людина має силу волі, відвідує лікаря та розуміє, що її життя залежить тільки від нього. Це ще можна зробити на початку, на перших стадіях залежності. Коли ще немає запоїв, а людина може зупинитися.
В інших випадках людина зривається дуже швидко. Бо в мозку працюють встановлені схеми, які не дозволяють відчувати та поводится по іншому. Без психотерапевта в цій ситуації допомогти неможливо.
Що буде в стаціонарі?
- Немає де дістати алкоголь.
- Повністю інший світ, де є допомога лікаря та волонтерів.
- Психіатричне лікування.
- Психотерапія.
- Можливість знайти себе та позбутися старих схем поведінки. Соціалізація та реабілітація.
Тепер про все це докладніше
Якщо людина не має змоги дістати алкоголь, але при цьому дуже хоче випити, в неї розвивається така собі ломка. Цей стан знімається медикаментозно та за допомогою психотерапії.
Саме в стаціонарі залежний може зрозуміти чому саме він так бажає випити. Коли він вперше випив, що він відчув, чому? Саме з цього все починається.
Опрацьовуються й інші проблеми, такі як травматичні події. Особливо, якщо людина була в зоні бойових дій, знаходилася в окупації або була в полоні. Це вкрай важливі речі, бо саме цих спогадів людина хоче позбутися, коли випиває. Також в людині може бути посттравматичний симптом, який заважає їй жити. Алкоголь, на перший погляд, полегшує цей стан, але це тільки здається. Якщо людина не зможе жити з подіями, які були найважчі для неї в житті, то вона буде намагатися заглушити біль не тільки алкоголем.
Якщо людина відчувала моральне або фізичне насильство – це такі ж самі важкі спогади. Вони можуть повертати флешбеки, викликати порушення сну, депресивний стан, панічні атаки, тощо. В цьому випадку лікується не тільки алкогольна залежність, а й саме той стан, який привів до цього.
Коли людина розуміє, що вона хоче відчути або чогось позбутися, то вона може для себе створити новий патерн. З цим допоможе психолог.
Як це працює? В нас все викликає певні спогади: звуки, запахи, їжа, кольори, події. Для того, щоб уникнути бажання відтворити події, через які людина почала пити, можна створити нові інші спогади. Для цього не потрібен гіпноз. Людина свідомо робить свій вибір на користь нових почуттів.
При індивідуальній терапії використовуються методи КПТ терапії, психоаналіз, гештальт-терапія та терапія кризових станів. В нашій клініці є свої розробки про те, як переконати залежну людину кинути пити. До кожного алкоголіка використовується саме свій підхід, бо всі люди різні.
Разом з терапевтом людина шукає мотивацію на тверезість. Бо без цього неможливі подальші кроки. Мотивацією може бути повернення в родину, інше життя з новою роботою, діти, батьки – щось найважливіше за пияцтво.
Ви маєте розуміти, що психолог не має таблетки щастя. Якщо людина не хоче працювати над собою, психолог тут безсилий. Він не зможе переконати та заставити. Тут не спрацює кодування, ні про яку соціалізацію мови не буде. Такі залежні часто самі виписуються з клініки, і знов починають пити.
За законом насильне лікування алкоголізму не можливо!
Підтримка для людини, яка кинула пити
Повернення додому зі стаціонару – це критичний момент. Дуже важко повертатися в умови, де все це відбувалося. Особливо, якщо людина живе в невеликому містечку або в селі. Все і всі можуть нагадувати про минулі події, яких людина може соромитися. Важливо не зірватися та не повернутися туди, де все починалося.
Якщо є можливість, то бажано змінити місце проживання. Але така можливість є не у всіх. Тому, варто продовжувати співпрацю с психологом, який допоможе соціалізуватися та пережити перші найважчі дні.
Якщо людина повертається в родину, то бажано, щоб вона отримала повну підтримку. Але не гіперопіку, ні в якому разі. Щоб допомогти людині кинути пити, близькі повинні знати, як це робити. І головне, вони мають отримати психологічну підтримку.
Образи, які алкоголік завдавав упродовж життя, нікуди не дінуться. В кожної жінки є приховані травми, які спричинив алкоголік. Вони будуть тільки зростати, а потім всі виплеснуться на людину невчасно. І все, що пережили заради тверезості, стане неважливим. Все почнеться наново. Тому саме зараз, поки чоловік лікується від алкоголізму, жінка має пройти курс терапії у психолога. І, навіть, якщо більше не хоче повертатися до нього – курс терапії обовʼязковий.
Якщо все добре, всі порозумілися, людина бажає кинути пити і пройшла курс лікування – як підтримати?
Заняття спортом. Фізичні навантаження виробляють адреналін і дофамін. Фактично, людина отримує задоволення більше, ніж від алкоголю. Тому, спочатку легкі навантаження, а потім можна збільшувати. Фізичні вправи можна починати з прогулянок по парку, потім басейн, потім спорт зал.
Вони допоможуть підтягнути живіт, підняти тонус мʼязів, зробити фігуру кращою. Коли людина подобається собі у дзеркалі, коли бачить зміни на найкраще, сил стає все більше.
Хобі. Чим би людина не займалася, хобі це те, що допоможе уникнути думок про алкоголь. Можна згадати все, чим людина мріяла займатися ще у дитинстві або здобути нові навички, які можуть зацікавити її зараз.
Змінити коло спілкування. Так звані друзі, які вживали з ним алкоголь, просто так з життя не підуть. Вони будуть всіляко намагатися повернути чоловіка до своєї компанії. Вони не розуміють, що людина більше не вживає, та будуть наполягати випити. Залежному, що кинув пити, буде важко спочатку. Потім “друзі” відваляться та підуть геть, на їх місці зʼявиться новий круг знайомих. Людина сама буде обирати з ким спілкуватися, бо в неї будуть зростати нові погляди на себе та на своє життя. Але спочатку може бути важко.
Повноцінний сон. Він має бути не менше 7 годин. Таки сон допомагає відновити нервову систему. Краще, якщо в приміщенні завжди буде свіже повітря.
Харчування. Воно має бути повноцінним. З білками та вуглеводами. Вуглеводи мають бути не швидкі, а повільні, що є в крупах та хлібі. Обовʼязково потрібно вживати свіжі фрукти та овочі, жирну рибу. Вона має у своєму складі Омега 3 – поліненасичені жирні кислоти, що допомагають відновити роботу клітин.
Мотивація. Кидаючи пити, не потрібно постійно нагадувати собі, від чого довелось відмовитися. А ось заради чого – потрібно згадувати постійно. Може хочеться нової посади або взагалі нової роботи? Можна намалювати її собі в уявах. І не просто намалювати, а ще й відчути себе так, ніби вже це отримано. А може хочеться мати сімʼю та дитину? Потрібно думати про це.
Саме такі думки допоможуть легше пережити перші місяці без алкоголю. В кожного своя мотивація. І вона має стати не мрією, а реальністю.
Співзалежність – що це
Співзалежність, це не про те, що разом з чоловіком випиваєте. Співзалежність, це про виправдання його поведінки та вчинків. Ви можете виправдовувати їх перед його босом, сусідами, батьками та друзями. А головне, що ви виправдовуєте його перед собою.
Звикая до того, що він повернеться додому з роботи напідпитку, ви готуєтесь до цього. Ви морально налаштовуєтесь, і вже знаєте, що сьогодні вечір добрим не буде. Ви кажете, що він випиває не більше ніж інші, навіть, коли несете його через дитячу площадку пʼяного настільки, що ві не йде сам. І при цьому, він хоче випити ще, а ви вмовляєте його зайти додому.
Це коли він прийшов пʼяний, підняв на вас руку або образив до сліз, а сьогодні ви телефонуєте його босу і кажете, що він захворів.
Це коли ви прете йому одежу, яка в багнюці, а він дивиться футбол по телевізору. І ще, коли ви працюєте на двох роботах, а він пропив гроші, що ви відклали дитині на чоботи.
Скільки і чого потрібен він вам ще зробити, щоб ви зрозуміли, що так більше не можна?
Не віддавайте його борги! Попередьте всіх сусідів, щоб не давали йому грошей та не купляли горілку. Як людину змусити кинути пити? Дайте їй можливість вирішувати свої проблеми самостійно!
Знайдіть можливість поїхати на відпочинок, їдьте до мами, до подруги, в санаторій. Не важливо куди.
Зверніться до психолога. Виходьте зі стану жертви, бо цей стан вас губить. Зробіть все, що можете, щоб стати собою.
Вбийте всю провину, яка сидить в вас. Ви не винні в тому, що він став пити. Але досить його підтримувати, бути для нього захистом. Він чоловік, який має приймати важливі рішення, а не перекладати їх на вас. Так, в нього є проблеми, з-за яких він почав пити. І все, що ви можете зробити, дати йому можливість лікування та самостійного прийняття рішення.
Якщо він не хоче або не може лікуватися – рятуйте себе. За кілька років з алкоголіком, ви станете старою та нікому не потрібною, не прибраною та не щасливою жінкою. Не потрібно рятувати того, хто цього не потребує. Не робіть за нього чоловічі справи. Займайтеся собою.
Якщо йому потрібні саме ви, а не ваші гроші, не ваша турбота, не ваша опіка – він буде мати мотивацію на тверезість. Якщо ні, то памʼятайте – ми маємо одне життя! Піднімайте вашу самооцінку, займіться самонавчанням, знайдіть час для себе.
Якщо ви все зробили, і він зрозумів, що ви для нього та сама мотивація – йдіть до психолога. Не післязавтра, не після свят, і не “сьогодні по чарочці”. Ніякого алкоголю в домі, ніяких друзів, робіть все і зараз. В вас немає більше часу.
Що в клініці
Перші дні тверезості часто даються дуже важко. І це не про те, що він не має змоги випити. Це про те, що він більше ніколи не випʼє, бо знов піде в запій. Йому доведеться розказати свої таємниці, зізнатися в тому, чого стидається, він має стати іншим.
Деколи людина так боїться цього, що телефонує близьким та прохає забрати її. Або просто втікає. Якщо таке сталося, ставте вибір між життям з ним та без нього. Він має обрати чи вас, чи алкоголь. І якщо він обирає пияцтво, то вам його вже не врятувати. А от якщо він обрав вас, то має лікуватися.
Не залишайтеся жертвою. Бо вже скоро ви будете винні во всіх його нещастях. І це ваша психіка, це ваше життя, яке руйнує людина, якій на вас байдуже. Тому вирішуйте самі. Чи хочете ви створити нове своє життя? Якщо так – звертайтеся по допомогу. Ми знаємо, як це зробити.
Як змусити кинути пити сина алкоголіка? Краще за все, перестати давати йому гроші. І запитати себе, чому він став алкоголіком? Спершу – йдіть до психолога самі. Бо саме батьки винні в тому, що дитина стала пити.
Якщо ви шукаєте спосіб, як змусити кинути пити близьку людину, вам не байдуже на її майбутнє – звертайтеся. Наші психологи допоможуть вам вийти з кризового стану, навчать спілкуватися з пияком і знайдуть спосіб лікування.
Крім того, ми допоможемо вам розібратися в собі, щоб ви могли отримати інше життя в комфортній тверезості. Телефонуйте.
Практичний психолог, сертифікований спеціаліст із хімічної залежності, член Української Асоціації Транзактного Аналізу (УАТА). Досвід роботи із залежними понад 10 років.