Залежність до спиртного починається нібито несподівано. Спочатку це просто пиво по вихідних, потім пікнік с друзьями, потім поїздки. І всюди алкоголь. А ще трохи згодом, він приходить додому вже напідпитку. І з кожним днем ситуація стає гіршою. А коли він неочікувано стає тверезим, то не знаходить собі місця.
Агресія, роздратування, злість – все це виливається на жінку або дітей. Як жити з алкоголіком в одній квартирі, коли життя стає нестерпним, коли на руках та тілі синці від побоїв, а додому не хочеться повертатися, бо що там сьогодні – невідомо.
Дивлячись на ситуації, оточуючі не розуміють, чому жінка продовжує терпіти це, чому не кидає алкоголіка, та продовжує його захищати від оточуючих. Все просто – згодом жінка стає співзалежною, і не бачить того, як все змінюється. Часто в неї немає виходу – грошей, можливості піти. А в інших ситуаціях ще й соціальні умови іншого плану – людський осуд. Багато поколінь жило з правилом: бачили очі, що купували? Тобто, чого тепер жалітися, мабуть такая доля, і треба терпіти. Але чи справді треба?
Співзалежність – про що це
Питання перше. Чому жінка не кидає алкоголіка, який з неї знущається? Чому вона потерпає від фізичного та морального насильства? Для чого вона терпить його.
Є декілька факторів, які заважають піти від залежного. І перший – це страх.
- Що скажуть люди?
- Як я впораюсь сама?
- Де я знайду житло?
- Як я буду без чоловіка?
- А якщо мене ніхто не полюбить більше, та я помру в самотності?
- Як діти без батька?
Ще багато питань постає перед жінкою, але всі вони виправдовують тільки її страхи. Невпевненість в собі, залежність від чоловіка та його настрою, страх осуду – все це робить її жертвою.
Жертва не бачить виходу, а потім і перестає його шукати. Вона не бажає вийти з цього стану, бо психологічно це означає зламати звичний образ життя. Потрібно змінюватися. А у жертви немає сил та бажання. І в цій ситуації, коли жінка нічого змінювати не хоче, зробити нічого не можна.
Не можна людину змусити бути щасливою, любити та поважати себе. Не можна насильно витягти з її психологічної кризи. Тому все життя вона буде думати, як жити з алкоголіком, як вилікувати його, як знайти лікаря, тощо.
Як жити з алкоголіком: поради для тих, хто все усвідомлює
Якщо любов ще залишилася, і ви хочете вилікувати алкоголіка, то ці поради для вас. Але перше, що вам потрібно – звернутися до психолога. Бо почати лікування чоловічого алкоголізму потрібно почати саме з вас. Зараз я скажу те, що не всі жінки приймуть. Бо це боляче і неприємно. Але для того, щоб ви змогли змінити життя на краще, це потрібно визнати.
Ви не винні в тому, що він став алкоголіком. Але ви підтримуєте його. Ви піклуєтесь про нього, задовольняєте його потреби, ви робите навколо нього комфортний простір, з якого він не бажає виходити. Це ми говоримо не для того, щоб в вас виникло почуття провини. А для того, щоб розуміти, що робити.
- Зверніться до психолога. Саме ви. Для того, щоб вийти зі стану жертви, щоб перестати терпіти знущання та образи, щоб відчути, що ви – жива істота. Що ви жінка. І ваше щастя залежить тільки від вас.
Ви пройшли багато випробувань. Подивіться, з чим та як ви можете впоратися? Що вам заважає зробити себе щасливою?
- Рятівник. Існує трикутник, з якого ви не можете вибратися самостійно. Зі стану жертви ви стаєте рятівником, коли намагаєтеся захистити людину – вашого чоловіка. В цей час ви можете отримувати задоволення від того, що він повністю під вашим контролем. Ви можете опікуватися їм, лікувати похмілля, прати речі та готувати їжу. В цей час ви почуваєтеся потрібною, і це вас задовольняє.
- Агресор. В яких випадках ви готові порвати людину, яка стає на вашому шляху? На кого зливаєте агресію? Так, ви це робите. Бо злість – це природно. Її не може не бути. Але правильно виливати агресію вас не вчили. Іноді ви готові бити чоловіка всім, що доведеться, поки він непритомний. А іншим разом ви скинете агресію на дитину.
Тому вам потрібен психолог. Ви маєте вийти з замкнутого кола, точніше – трикутника. Вийти на новий рівень та подивитися навколо себе. І це не для нього, це для вас. І коли в вас стане сил, то ви зможете вирішити, чи хочете далі продовжувати жити з чоловіком алкоголіком, чи хочете почати нове життя.
Якщо вирішили залишитися
Ви вже зрозуміли, що ваш чоловік винен в своїх проблемах сам. Тому хай сам вирішує.
- Не прийшов на роботу через похмілля – хай про це каже сам своєму керівнику.
- Подрався на вулиці? Побив вікна або автівку – це його проблема, де шукати гроші. Не ви маєте знайти другу роботу, а він знайти спосіб все оплатити. Ніяких кредитів, продажу дачної ділянки, останнього золотого кільця – ви нічого не робите. Ви чекаєте, поки він вирішить все сам. Він це накоїв – хай приймає відповідальність.
- Напився та заснув на порозі дома? Хай просинається там, де заснув. Не потрібно його тягти в будинок, щоб сусіди не побачили. Щоб ви не зробили, вас все одно засудять люди. Не їм з ним жити, а вам. Тому забуваємо про оточуючих. Це не ваши проблемы, а їх. І те, що вони про вас думають, не має вас хвилювати.
- Не давайте йому гроші. Попередьте всіх сусідів, що борги вашого чоловіка ви віддавати не будете. Також маєте попередити продавців алкоголю про це. Ви знаєте, де він випиває, і де дають в борг.
- Не сваріть його, особливо, коли він в стані спʼяніння. Це тільки робить вас безсилою та витягує енергію. Як впоратися зі злістю – запитайте психолога.
- Якщо ви щось обіцяєте – виконуйте. Ви сказали, що не відчините йому двері – не відчиняйте. Обіцяли викликати поліцію – викликайте. Обіцяли зібрати речі – то зробить це. Якщо ваші обіцянки – пусті погрози, то він не буде їх сприймати серйозно. А якщо він не реагує та йому все одно – то навіщо вам з такою людиною жити та страждати через це?
Ви маєте розуміти, чого саме прагнете. Людина не може кинути пити самостійно. Тому, або вона лікується, або ви робите свої висновки. Якщо ви не є мотивацією для вашого чоловіка, якщо йому все одно на ваше благополуччя, то навіщо це все? Займайтесь своїм життям.
Чому людина не можете кинути пити самостійно
Алкоголізм – залежність фізична та психологічна. З фізичного боку можна провести виведення із запою та купити ліки від алкоголізму, які може призначити нарколог. Але при всьому цьому людина залишиться залежною.
Вона виникає на більш глибинному рівні, на підсвідомості. Для того щоб можна було працювати з залежністю, потрібно дізнатися справжні причини, що призвели до хвороби. Реально це можна зробити тільки в клініці, де немає можливості випити, та є постійна підтримка з боку лікарів.
Але саме головне – психотерапія, яка допоможе людині зрозуміти, як контролювати свої бажання та емоції, як вилікуватися та жити комфортно в тверезості.
Немає загальних причин алкоголізму, але поділити їх можна на групи. Що все одно умовно. Тому що глибинні чинники в кожного свої.
- Соціальні. Це оточення людини. І не тільки робота та друзі, але й родина. Якщо в родині на вечерю прийнято випивати келих, то це може привести до залежності.
- Генетика. На цьому рівні в людини можуть зʼявлятися проблеми через те, що в родині пили батьки. Це не доведено офіційно, але має місто бути.
- Психологічні проблеми. Саме вони частіше за все приводять людину до алкоголю. Зняти стрес, позбутися травми, пережити втрату – це одне. А ще до цієї групи можна віднести людей, які не вміють за себе постояти, не мають своєї думки, залежні від когось (мами, жінки, батька). Для підлітків це булінг у школі, який також несе травмуючу подію.
- Гіперопіка з боку батьків. Декого вона дратує, а дехто стає інфантильною людиною. Вона вважає, що всі рішення за неї мають приймати інші.
- Всі винні. Стан жертви. Він не є окремим, він є наслідком виховання та соціальних факторів.
- Багато інших питань. З них важливо відокремити справжні від надуманих.
В клініці пропонується цілий комплекс лікування, фізична активність, трудотерапія та інші методи, які дозволяють прибрати:
- інфантелізм;
- підняти самооцінку та знайти шлях до розуміння своїх бажань;
- виправити вади виховання та прибрати дитячі травми, та багато іншого.
Дуже часто люди бояться лягати в клініку, бо не розуміють, що там буде. Перший страх – постановка на облік. Бо це не дає можливості надалі отримати права, бажану посаду або інше. Крім того, зазвичай, алкоголік привертає до себе увагу поліції.
Якщо ви вирішили обрати часну клініку, то про все це можна забути. Лікування алкоголізму суто анонімне. Тому більший страх має викликати саме пияцтво та те, що людина може накоїти в цьому стані.
Другий страх йде від родичів. Коли людина хоче але не може випити, вона страждає. І зʼявляються дзвінки до дому зі скаргами. Це тільки перші два тижні. Звичайно, поки людина не хоче кидати вживання алкоголю, для неї проходить етап ломки. І саме дружина або батьки частіше за все йдуть на поводу в алкоголіка і забирають його додому. Лікування без згоди хворого – неможливе.
Якщо ви намагаєтесь дізнатися, як жити з чоловіком алкоголіком, поради психолога зможуть допомогти вам. Але вам потрібно з початку виявити, чи згодні ви далі втрачати свій час на людину, яка вас принижує або розпускає руки? Якщо ви є жертва домашнього насильства, вам варто звернутися за допомогою.
Алкоголізм – це сніжний ком. Він буде наростати, якщо його не лікувати. І краще не стане, стане тільки гірше. Тому вирішуйте, що для вас головне. Дзвоніть.
Практичний психолог, сертифікований спеціаліст із хімічної залежності, член Української Асоціації Транзактного Аналізу (УАТА). Досвід роботи із залежними понад 10 років.