Ломка виникає на стадії фізичної залежності. Кожен наркоман на початку завжди впевнений, що вона його мене. І коли вона починається, він не розуміє, що це сталося саме з ним. Але розуміє, що якщо вжити наркотик, то вона піде. Як допомогти наркоману при ламанні, якщо це трапилося?
Для того, щоб знати як діяти, спочатку про те, що таке ломка. Якщо дуже просто, то це болісна реакція організму на відсутність наркотику. Але ж не все так просто.
- Вона виникає внаслідок звикання організму до наркотичної речовини десь на 7 або 15 день після вживання.
- Людина відчуває біль всюди, це буквально ломка, коли болить все.
- Якщо не допомогти людині, вона може померти. Тому запирати її в кімнаті без надання допомоги – небезпечно.
- Тривати вона може декілька тижнів, в залежності від стажу наркоманії, препарату, що людина вживає та показників по здоровʼю.
Заперечуючи свою залежність від самого початку, людина, навіть бачачи, до чого призводять наркотики, не усвідомлює, що вона наступна.
Як виглядає наркотична ломка
Людина дійсно страждає дуже сильно. Спочатку це схоже на вірусне захворювання: підвищується температура, закладеність носу, пітливість. Потім приходить діарея, яка викликає зневоднення та різкі болі в животі. Людину нудить, виникає неконтрольована блювота.
Тремор кінцівок це початок. Далі будуть судоми. Тахікардія доходить до 200 ударів на хвилину, підвищується артеріальний тиск. Людина втрачає свідомість, біль у мʼязах, шлунку, кишківнику, в кожній кінцівці стає невимовним.
З психологічного боку виникає сильний страх. Людина гадає, що помирає, тривожність зашкалює. При цьому вона може марити, бачити галюцінації, її захльостують панічні атаки.
В цьому стані наркозалежний стає вкрай небезпечним як для себе, так і для оточення. Щоб позбутися болю, йому потрібно здобути гроші або речовину. І він піде на будь-які кроки для цього. Він всіма силами буде намагатися покращити свій стан.
Як допомогти наркоману при ломці в домашніх умовах, якщо це відбувається у вас на очах?
Будемо чесні. Самостійно впоратися з ломкою, якщо ви не фахівець з наркології, вам не вдасться. Тому, викликайте швидку, якщо не хочете, щоб людина померла, стала учасником кримінальної ситуації або ви її втратили. Ненадання допомоги також карається законом. Тому не ставайте співучасником злочину. Ви можете викликати швидку? То викликайте. Наступні поради допоможуть вам дочекатися необхідної допомоги.
- Вода. Людина має обезводнення. Якщо вона може пити самостійно, давайте їй рідину. Це може бути мінеральна вода, компот, узвар, соки без цукру. Краще, якщо ви зможете давати спочатку солону, а потім не солону воду.
- Ні в якому разі не робіть баню! Але можна приймати душ кімнатної температури. Він допоможе змити піт, з яким виходить отрута.
- Якщо людина не може пити, в неї неконтрольована блювота, то ви можете спробувати давати воду невеликими порціями.
- Безпечний простір має бути як для неї, так і для вас. Поруч з вам не має бути нічого, чим можна спричинити травму: ножі, виделки, ложки, карандаши, ручки – всі гострі предмети потрібно забрати з кімнати.
- Можна дати активоване вугілля або інший сорбент, який є в наявності. Він допоможе пришвидшити вивід отрути з організму.
- Якщо почалися судоми, а лікаря все ще немає, то намагайтеся втримати людину так, щоб вона не захлинулася блювотою та не проковтнула язика.
Не намагайтеся лікувати самостійно. Ломку знімають в клініці під наркозом.
Якщо ви не можете викликати допомогу, то доведеться спостерігати, щоб не стало гірше. Якщо людина має міцний організм, вживає нетривалий час, шанс, що вона виживе, є. Важливо, щоб вона не почала глушити біль за допомогою алкоголю.
Ні в якому разі не можна вживати знеболюючі та заспокійливі, які конфліктують з наркотиками. Якщо ви не можете викликати швидку з різних обставин, ви маєте хоча б зателефонувати лікарю. Це завжди можливо.
Лікування в наркологічній клініці
Якщо ви запитуєте, як допомогти наркоману пережити ломку, то все, що ви можете зробити – викликати допомогу. В наркологічному центрі ломку знімуть швидко та безболісно. Людина не буде відчувати болю практично одразу.
Наприклад, ломка від опію знімається під наркозом. Людині вводять препарати уві сні, а детоксикація проходить на всіх рівнях.
То чому люди бояться цього?
- Наркоман проти клініки. Це страх, сором, паніка.
- Облік. Якщо ви звертаєтеся до державної клініки, то одразу стаєте на облік. І потім ваше життя буде зруйновано. Ви не отримаєте посвідчення водія, не зможете обійняти посаду, ви завжди будете під контролем поліції. Але чи не руйнуєте ви своє життя зараз? Якщо ви боїтесь обліку – телефонуйте нам. В нас лікування проходить анонімно.
- Відсутність грошей на лікування. Саме це цікавить більшість людей. Але ж на наркотики, вартість яких значно більша, він десь гроші знаходив? Ви віддавали борги за нього, і будете це робити далі. Ви можете знайти гроші на його залежність, замість того, щоб її позбутися?
В клініці наркоман проходить повноцінне лікування. Якщо він буде здатний розмовляти з психологом, то є шанс, що людина захоче кинути речовину. Залежність – важка проблема. Вона розвивається швидко і залишається назавжди. Але психолог зможе допомогти знайти мотивацію на тверезе життя.
Якщо немає мотивації – лікарі безсилі. Важливо, щоб поруч з наркоманом була людина, яка має досвід в лікуванні, знає, як знайти спільну мову з залежним та допоможе відрізнити справжню мотивацію.
Дисципліна лякає людей. Але без неї змін не буде. В клініці людина знаходиться в гарних умовах, може працювати, займатися спортом, працювати над собою. Допоможуть і наркологи, і терапевти, і психологи. Крім того, в центрі завжди є волонтери, до яких можна звернутися в будь який час.
Шукаєте, як позбутися ломки? Не втрачайте час. Ви можете зробити це вже зараз. Ви можете допомогти своїй близькій людині позбутися болю. Потрібно просто зателефонувати і попросити про допомогу.
Якщо в вас немає грошей на лікування, завжди є безкоштовні центри, які вам допоможуть. Головне, щоб після детоксикації залежний знов не почав вживати. Бо перша доза після неї може бути летальною. Розрахувати її дуже важко. Не втрачайте життя – дзвоніть.
Практичний психолог, сертифікований спеціаліст із хімічної залежності, член Української Асоціації Транзактного Аналізу (УАТА). Досвід роботи із залежними понад 10 років.