Про те, як допомогти алкоголіку, питають дуже різні люди. Це може бути мати, дружина, подруга. Іноді цим переймаються друзі хворого. При цьому є два самих частих запита: чи допоможе лікування, і як вмовити людину на нього. Відповідь на ці два питання єдина: людина сама має хотіти позбавитися залежності. Тільки в цьому випадку ви, по-перше, реально зможете вмовити на проходження терапії. А по-друге, воно дійсно дасть позитивні результати.
Дуже багато питань виникає про те, як допомогти людині кинути пити в домашніх умовах саме тому, що звернутися до психолога або нарколога люди соромляться. Тому звернення йде до шарлатанів, які “викочують та виливають” хворобу, роблять різні настоянки, щоб витягнути гроші на біді родини. Це не тільки не допомагає, такі дії є шкідливими для хворої людини.
- Втрата часу, за який можна було б допомогти людині, а не зробити ще гірше. Бо стан під впливом погіршується, організм страждає, отрута все більше впливає на мозок.
- Настоянки розраховані на те, щоб викликати отруєння організму. Тобто, випивши невеличку кількість алкоголю, людина починає страждати. В неї виникає блювота, підвищується тиск, порушується серцевий ритм, запаморочення свідомості, втрата контролю над тілом. Якщо одразу не допомогти людині, то вона може померти від інсульту, інфаркту, судом або захлинутися блювотою.
- Соціальні наслідки. По-перше, якщо людина дізнається, що стан, в якому вона перебувала, викликаний саме вашими діями, може призвести до агресії. По-друге, підмішування — це свідоме отруєння, що може привести до кримінальної відповідальність. По-третє, як будете себе почувати, якщо саме ви станете винні у загибелі близької свого чоловіка чи сина, дочки?
То як допомогти людині кинути пити? Для того, щоб це зрозуміти, зверніться до нарколога.
Обирайте анонімну консультацію, бо вона дає змогу вам почуватися у безпеці. Крім того, анонімність дає змогу не ставити “штампів” на людині, не вносити захворювання до особистої справи. Не всі розуміють, що алкоголізм — хвороба. Тому краще не сповіщати суспільство про ваші внутрішні проблеми.
Що робити: ваші дії по черзі, щоб допомогти кинути пити
- Зверніться до нарколога. Якщо залежний не визнає хворобу, то це потрібно зробити саме вам. Лікар допоможе вам знайти спосіб, як вмовити залежного на лікування.
- Зверніться за допомогою до психолога. Важливо, щоб цей фахівець знався саме на лікуванні залежності. Навіщо це робити, ми розкажемо далі.
- Звільніть дім від алкоголю. Повністю. Не може бути жодних умов, при яких хоч трохи алкоголю залишається. Ви також більше не вживаєте, навіть на свята.
- Якщо алкоголік агресивний, спричиняє фізичне та моральне насильство, знайдіть спосіб поїхати з дому. Ваше життя важливіше ніж його порятунок.
- Залиште йому розгрібати все, що він накоїв. Він сам прийняв рішення про те, що буде пити. Тому не допомагайте йому з наслідками. Він сам має піти на роботу з похмілля, випрати свої брудні речі, дійти до дому, навіть, якщо не стоїть на ногах.
- Не сваріться. В цьому не просто немає сенсу. Будь-яка сварка, напружує ситуацію ще більше. Якщо людина розлючена та агресивна, це ще й небезпечно.
- Розмова з алкоголіком має відбуватися коли він тверезий. Діалог має бути предметним та чітким. Про те, як говорити з алкоголіком про його хворобу та лікування, вам розкаже психолог.
- Якщо ви щось пообіцяли, наприклад, подати на розлучення, то подавайте. Інакше ваші слова та дії більше не будуть сприйматися серйозно, і все, чого ви намагалися досягти, буде зруйновано.
- Якщо ви маєте можливість переїхати в інше місто, то переїжджайте. Це дозволить відмовитися від старих якорів, друзів та спогадів.
- Знайдіть те, що буде цікавити його більше, ніж алкоголь. Це важко, але можливо.
- Ваше головне завдання направити хворого на лікування. На першій стадії можна хоча б до психолога, на другій — до лікарні.
Одне з важливих питань: що сказати алкоголіку, щоб він кинув пити. На нього немає однозначної відповіді. Людина пʼє, бо має свої внутрішні проблеми. І зрозуміти справжню причину його хвороби зможе тільки лікар-нарколог або психолог.
Чому людина стає алкоголіком
Людина стає алкоголіком не тому, що з дитинства про це мріяла. І не всі, хто випиває потрапляє в пастку залежності до втрати людської гідності. Хтось може випивати келих вина раз на місяць, хтось тільки на свята. Але знають міру, не доходять до стану втрати свідомості та можуть себе контролювати.
Перше випробовування алкоголем відбувається у всіх по різному, але часто з одним психологічним фоном. Тобто якщо людина була в приємній ситуації, отримувала задоволення від спілкування в компанії чи з коханою людиною, то згадка про подію залишиться позитивна. Саме вона може стати тригером, через який буде виникати бажання випити. Людина весь час буде намагатися викликати не стільки стан спʼяніння, скільки сама перше почуття, яке виникло тоді.
Часто саме так стають залежними підлітки. Бо для них тільки відкриваються різні способи спілкування. І у разі дуже приємного, вони будуть намагатися повторити відчуття не розділяючи зустріч з друзями та спиртні напої.
Важливо! Коли батьки звертаються за допомогою до психолога, якщо їх дитина починає вживати алкоголь у 15 років, потрібно розуміти, що допомога в цей час потрібна саме батькам.
Чому підліток може вживати алкоголь:
- доказати всім, що дорослий;
- стати своїм в компанії;
- висловлювати протест;
- наслідувати приклад одного з батьків, або обох.
Перша консультація в такому випадку завжди має бути для дорослих. Іноді, таких консультацій має бути декілька. Тоді батьки зможуть знайти та зрозуміти проблему дитини.
Якщо ми говоримо про дорослих людей, то питання можуть бути різного характеру.
- Гострі травми, яких людина хоче позбутися, завдяки забуттю, що викликає спиртне. Такі травми можуть виникнути у разі втрати близьких та рідних людей, пережитого насильства, війна. Гостра травма потребує негайної допомоги. Якщо вона не буде надана, то може виникнути посттравматичний розлад, який буде заважати людині все життя. Позбутися його важче, ніж гострої травми.
- Стреси на роботі, важка праця, колектив. Якщо в людини є сумніви що до своєї самооцінки, то вона легко піддається негативному впливу. Якщо всі навкруги пʼють, то і вона буде пити. Згодом це стає ритуалом, а потім переростає в залежність.
- Інші психологічні розлади. Якщо ви запитаєте алкоголіка, хто винен у його проблемах, то ви почуєте всіх: державу, батьків, дружину, директора. Всі навкруги винні в тому, що він не може працювати, отримувати достойну зарплатню, купити будинок, поїхати відпочивати й так далі. Дружина вимагає від нього щось, всі набридли. Людина звинувачую всіх, крім себе. Вона не доросла, вона є жертвою. А найголовніше, що бути в цьому стані для людини комфортно. Саме тому, вона не хоче виходити з цього стану.
Більшість проблем виникають в людини ще до залежності. Найлегший спосіб з ними впоратися в розумінні залежного — алкоголь. Таким чином людина ховає проблеми, не звертає на них уваги, відчуває себе могутньою.
Якщо шукаєте спосіб, як допомогти питущій людині кинути пити, то перше, що ви маєте зробити, перестати допомагати. Тільки відчуваючи дискомфорт залежна людина зможе замислитися над тим, як бути далі. Поки ви допомагаєте розв’язувати її проблеми, намагаєтеся бути корисною, питущий чоловік чи інший родич знаходиться в зоні комфорту.
Що буде, якщо ви не будете допомагати? Першим буде здивування. Залежний буде намагатися випробовувати вас на міцність. Якщо ви втримаєтеся, відстоїте свої кордони, можна рухатися далі. Йому доведеться прийняти ваші правила, про які ви скажете спокійно та впевнено в той час, коли він тверезий.
Мотивація — істинна чи ні
Якщо ваш залежний чоловік каже, що він вас кохає, що все зробить заради родини, то в вас є шанс вмовити його на лікування. Поставте питання так: якщо наступний раз він прийде додому пʼяний, то іде в лікарню. Якщо ні, то ви розлучаєтесь, їдете до батьківського дому, або він їде до своїх батьків. Тут вибір за вами. Водночас ви зрозумієте, чи важлива для нього родина. Якщо ні, то що ви робите з цією людиною?
Справжньою мотивацією може бути така, про яку ви навіть не думали. ЇЇ може знайти тільки психотерапевт, розібравшись у внутрішньому стані людини. Можливо, вона відчуває себе жертвою, або її внутрішня дитина сперечається із внутрішніми батьками.
На що ще можна звернути увагу?
- Здоровʼя. Але тільки в тому випадку, якщо ви вмієте про це говорити. Наприклад, якщо ви скажете про те, що в нього погіршилося чоловіче здоров’я, то ви можете завдати ще більшої шкоди. Тому казати чоловіку про відсутність потенції не варто. Але вказати на те, що в нього страждає печінка, нирки, зʼявилися набряки — можна. Це подіє, якщо людина переживає за своє здоровʼя. Головне, щоб після цієї розмови, вона не напилася, ховаючи свої страхи.
- Робота. Якщо людина хоче бути успішною, а у неї не виходить, запропонуйте замінити алкоголь тренінгами. Порахуйте їх вартість відносно алкоголю, покажіть це на папері.
- Ні в якому разі не сваріть та не розмовляйте зверхнім тоном. Якщо ви хочете допомогти, ваша розмова має бути дружньою і направленою на наслідки вживання, а не на людину.
Наслідки алкоголізму можуть бути різними. Для того, щоб зрозуміти, куди “капати”, потрібно знати, чого людина насправді бажає.
Всі ці розмови можна вести тільки тоді, коли залежний тверезий. Допомогти при хворобі може тільки лікар! Тому алкоголік має лягти на лікування. А як допомогти людині кинути пити, якщо вона не хоче, розповість психолог. Вам потрібно не тільки підібрати тактику, що до розмов із залежним, а й змінитися самостійно. Якщо ви не захочете змінюватися, ви ніяк не допоможете.
Фізичні проблеми від вживання алкоголю
Алкоголь вбиває, і це факт. Він порушує роботу печінки, нирок, шлункового тракту, а головне — нервової системи. Людина бере дофамін тільки з алкоголю. Короткі проміжки між випивкою не дозволяють відновити звʼязки в нервовій системі, тому людина може знаходитися в стані близькому до депресії. Страждає також імунна система та порушується гормональний фон.
Агресія наростає. Нездатність впоратися з більшістю фізичних та психологічних вад, дратує. Всі навколо стають винні в його хворобі. Від агресії можуть страждати найближчі люди: мати, жінка, діти.
Що до пива – як прибрати його з життя
Більшість залежних не вважає пиво алкоголем. Дві-три пляшки пива за вечір, декілька тижнів підряд, і вже людина не пʼяніє. Вона бажає отримати більше ендорфіну, тому до пива додається горілка.
Пивний алкоголізм може триватиме роками. У чоловіка пригнічується випрацювання чоловічих гормонів, росте живіт, набрякають груди. Але не тільки фігура стає більш схожою на жіночу, знижується лібідо та здатність займатися сексом. Це ще більше пригнічує чоловіка, а втопити свої відчуття легше в алкоголі. Тому він починає пити ще більше, щоб про це не думати. Людина вже не може швидко рухатися, в неї погіршується памʼять, порушується сон.
Наслідки для психіки стають все важчими з часом. Людина відчуває постійну втому, зранку вона не може проснутися, стає дратівливою. З погіршенням памʼяті справи на роботі йдуть все гірше.
Пивний алкоголізм важко лікувати тому, що людина його не визнає. Тому, якщо хочете допомогти питущій людині кинути пити, то потрібно зробити так, щоб вона сама захотіла лікуватися.
Лікування алкоголізму — як це відбувається
На першій стадії алкоголізму, коли в людини немає довготривалих запоїв та вона розуміє, що нищить життя — це консультації психолога. Цей стан можна лікувати вдома, якщо є справжня мотивація та бажання позбутися алкоголізму.
Але більшість людей звертаються до нарколога тоді, коли вже виникають запої, людина не розуміє, що робить, та вийти самостійно вже не в змозі. В такому випадку, перше, що потрібно зробити, це вивести із запою. Лікування алкоголізму має бути комплексним. Тому вивід із запою краще проводити в лікарні, де немає доступу до спиртного та тих “друзів” з якими людина вживає.
- Детоксикація. Дозволяє вивести отруту, відновити роботу внутрішніх органів та мозкову діяльність. Її можна провести вдома чи в лікарні. За допомогою крапельниці знімається абстинентний синдром, людина почувається краще. Але це не є лікуванням. Якщо психологічної допомоги немає, то людина одразу може почати пити знов.
- Після детоксикації можуть бути призначені ліки, які допомагають кинути пити. Але самостійно обирати їх та приймати не можна, тому що всі вони направлені на те, щоб людині після вживання стало зле. Після вживання цих ліків та алкоголю, у людини виникає гостре отруєння всього організму, підіймається тиск, виникає блювота, яку не можна зупинити. Можуть виникнути судоми, запаморочення та втрата свідомості. Зняти отруєння можна тільки в стаціонарі. Тому такі ліки призначає тільки нарколог після того, як людина приймає рішення, знаючи про наслідки.
- Психологічні консультації. Саме вони є корегуючими в лікуванні алкоголізму. Якщо людина не має мотивації, не має бажання кинути пити, заперечує свою залежність, то ніякі препарати не допоможуть.
Шукаєте можливість як допомогти близькій людині кинути пити? Звертайтеся! Ми проведемо бесіду і знайдемо разом спосіб це зробити.
Практичний психолог, сертифікований спеціаліст із хімічної залежності, член Української Асоціації Транзактного Аналізу (УАТА). Досвід роботи із залежними понад 10 років.