Існує поширена думка, що жіночій алкоголізм важче за чоловічий та є невиліковний. Звідки це взялося? З того, що за рахунок більшої емоційності, жінки швидше стають залежними. Та з цієї ж причини, складніше розстаються з алкоголем.
Як допомогти жінці кинути пити і чи це взагалі можливо? Для того, щоб відповісти на це питання, розглянемо деякі фактори.
Чому жінки п’ють алкоголь – психологічні та фізіологічні причини
Все починається з мінімальних доз. Це може бути вино або пиво, потім з’являється горілка, потім дешеві спиртні напої. Алкоголь допомагає створити святковий настрій або відпочити після важкої роботи. Але є причини, за якими жінка п’є більше за інших.
- Самотність. Коли немає з ким поділитися радощами та проблемами, коли у шлюбі або у родині є непорозуміння.
- Якщо в родині є маніпулятор і жінка – жертва.
- Соціальне оточення, в якому стало звично.
- Неможливість себе реалізувати. Це стосується багатьох речей від мрії про дитину до кар’єри.
- Жінка стала жертвою насильства або отримала гостру психологічну травму.
- Втрата близької людини.
Можна перераховувати багато чинників, за якими вона буде вживати алкоголь. Але всі вони поверхневі. Вони не є причиною, вони – наслідки. Причина є внутрішня, це закладені схеми поведінки, які вклали батьки, школа, друзі. Це психологічні вади, яких важко позбутися самостійно, бо жінка їх просто не розуміє.
Фізіологічна причина полягає в тому, що в жіночому організмі набагато менше ферментів, які переробляють спирт. Він всмоктується скоріше, отрута діє швидше, а наслідки гірші.
Дівчата починають пити для того, щоб сподобатися хлопцю, ввійти в його компанію або просто для того, щоб почуватися дорослою. Це хибний шлях, але підлітки ще не розуміють цього. Для них алкоголь – синонім свободи, отримання задоволення від процесу. Поки не настають жахливі наслідки.
Як кинути пити дівчині, яка не розуміє, що втрачає своє життя? Спробувати довести до неї абсурдність ситуації практично неможливо. Вона не вважає себе алкоголіком, гадає, що контролює ситуацію.
Соціальний фактор теж пригальмовує бажання звернутися до лікаря. Хоч у суспільстві й засуджують жіночій алкоголізм, одночасно саме це не дозволяє жінці визнати себе залежною.
А щоб не засуджували, жінки ховають свою пристрасть до того моменту, поки не настає стадія, коли вже неможливо проблему приховати. Відповідно, на лікування вони якщо й потрапляють, то в набагато гіршому стані, ніж чоловіки – це плата за втрачений час.
Так, жінки більш відповідальні, ніж чоловіки. Вони рідше будуть випивати по дорозі до дому, особливо, коли їх чекають діти. Але це тільки на початку. Як тільки алкоголізм вийде на першу стадію, жінка перестає виконувати роль матері, діти стають непотрібні та заважають їй жити.
Для того щоб зрозуміти, як кинути пити жінці в домашніх умовах, потрібно знати, на який стадії алкоголізму вона знаходиться.
Стадії алкоголізму
- Нульова стадія. Я п’ю, як всі. Потроху, але раз на тиждень обов’язково. Можна випити вина після роботи, або пива на вихідні з друзями. На цьому етапі мало хто розуміє, що це шлях до залежності. Якщо є певні будь які психологічні вади, то жінка швидко перейде на першу стадію.
- Перша стадія. Спочатку ще є похмілля на ранок. Організм ще намагається відторгнути отруту. Жінка поки розуміє, що вона має піти на роботу, виконувати хатні обов’язки, дбати про себе та оточуючих.
Дуже часто на цей шлях стають бізнес-леді. Відпочити та розслабитися після важкого дня, вони намагаються за допомогою алкоголю. Це стає звичним засобом, від якого вже за кілька місяців важко відмовитися. Як кинути пити алкоголь самостійно жінці, яка знаходиться в цій ситуації? Звернутися до психолога. Є інші засоби, які вона може використати для того, щоб відпочити. Та є причини, з яких вона їх не використовує.
Жінки-лідери, зазвичай, намагаються підкорити олімп з грошима або визнанням, бо мають на це внутрішні причини. На цьому етапі можна пропрацювати комплекси відмінника, «недолюбленої» доньки, жертви або інше. Жінка може навчитися відпочивати без тривожності та алкоголю, може йти далі та розвиватися набагато спокійніше.
- Друга стадія. На цій стадії вже не так важливо все, що не стосується саме алкоголю. Вже є проблеми на роботі, жінка може нехтувати обов’язками.
Спиртне стає єдиним бажанням. Вона вживає багато, змішуючи напої. П’є, доки не засне.
Найчастіше саме в цей період відбуваються інші події. Жінка не контролює поведінку, тому легко може стати жертвою насильства, що призводить до ще гірших наслідків для здоров’я та психіки. Як перестати пити алкоголь жінці на цій стадії? Допоможе тільки стаціонарне лікування. Ніякі інші засоби: вмовляння, погрози, заборони не подіють. Вона самостійно кинути пити на цієї стадії не зможе.
З’являються запої. І щоб вивести її з цього стану, потрібна медична допомога. А лікування має бути комплексним. Кодування в цьому разі не допоможе без терапії залежностей.
- Третя стадія. Жінка повністю втрачає себе. Вона не розуміє, хто вона, чи є в неї родина та дім. Настає повна деградація. Якщо вона себе довела до цього стану, то навряд чи лікування допоможе. Бо для того, щоб вилікувати алкоголізм потрібна мотивація та бажання. В людини на третій стадії алкоголізму цього не має.
Якщо ви впізнали себе, бачите якусь із стадій і у вас виникає питання, як кинути пити жінці самостійно, то негайно зверніться до психолога. Ви маєте бажання кинути, ви ще маєте сили та мету. Тому все вийде. Тільки почніть займатися собою вже зараз.
Наслідки алкоголізму для жінки
Перше, про що можна сказати одразу, це психологічна залежність. Багато хто, отримавши гостру травму, починає самостійне лікування. Алкоголь пропагується в групах в месенджерах, його пропонують друзі або малознайомі люди. Бо вважається, що він трохи знімає душевний біль. Але після вживання стає ще гірше.
Депресивний настрій з’являється з новою силою, посилюється тривожність, стає ще важче. Для того, щоб полегшити стан, випивається ще. Формується новий паттерн поведінки, виникає залежність. Як жінці кинути пити, якщо вона знаходиться в ситуації, коли таким чином лікує травму або втрату? Одразу звернутися до психолога. Лікувати потрібно саме психіку, поки не дійшло до алкоголізму.
Якщо жінка п’є тривалий час, то в неї порушуються всі життєві процеси.
- Наслідки алкоголю на серце та судини – високий тиск, тахікардія, болі під лопаткою. Часті головні болі, розлади сну, постійна втома.
- ЖКТ. Жінка худне. З’являються захворювання печінки, шлунку та кишківника.
- Гормональні зміни. В залежності від конституції, вони можуть бути різними. Але порушується менструальний цикл та змінюється голос у всіх. Зміна гормонального фону приводить до того, що в жінки фігура стає більш схожою на чоловічу.
- Шкіра стає сірою, дряблою, з’являються почервоніння – судинні пітехії.
- Жінка за собою не слідкує. Тому виглядає жахливо, має дуже неприємний запах.
Мало хто звертає увагу на перші ознаки алкоголізму. А потім виникає питання: чи можна взагалі, та як позбутися алкогольної залежності жінці.
Будемо чесними. Впоратися самостійно практично не можливо. Потрібне комплексне лікування, яке можна отримати тільки в стаціонарі.
Лікування алкоголізму в стаціонарі
Для того, щоб жінка звернулася по допомогу, потрібна мотивація. Це може бути щось дуже для неї важливе. Ні в якому разі не сваріть її, не кричить, що вона вам життя зруйнувала. Мотивацією можуть бути діти, родина, кар’єра – будь що, що жінка цінувала в житті до алкоголю.
Якщо рішення про лікування прийнято, звертаємося в клініку. В стаціонарі проведуть всі необхідні процедури з детоксикації та фізичного лікування наслідків алкоголізму. Потім почнуться заняття з психологічного відновлення.
- Психотерапія. Жінці важлива не тільки підтримка близьких та лікарів. Їй потрібно розібратися в своєму стані та прибрати тригери, які викликають бажання випити. Наприклад, незакриті гештальти, зрада чоловіка, проблеми з мамою, будь що.
- Групова психотерапія. Вона допомагає знайти підтримку у таких самих залежних. Але таку, що дає сили кинути, а не випити за компанію.
- Соціалізація. Повернутися до минулого життя – означає почати пити. Тому потрібно за час лікування створити нові правила життя, закріпити їх в мозку на підсвідомості.
Для родини, яка гадає, як позбутися алкоголізму жінці, є своя підтримка. Бо до старих правил вже повертатися не можна. Ми надаємо повноцінну психологічну допомогу, вчимо жити в нових умовах, та допомагаємо викреслити алкоголь з вашого життя назавжди.
Практичний психолог, сертифікований спеціаліст із хімічної залежності, член Української Асоціації Транзактного Аналізу (УАТА). Досвід роботи із залежними понад 10 років.