Чому вперше побачив, що дитина вживає наркотики, мало хто звертається до лікаря? Тому що перше, що приходить, це заперечення. «В моїй родині це не можливо, це не з моєю дитиною, і не може бути правдою». Заперечення приводить до співзалежності. І це не про те, що людина приймає наркотики з сином або донькою. Це про те, що підтримується думка: він гарний хлопчик, він сам кине. Але не кидає. І тоді питання, що робити з наркоманом у сім’ї, стає вже більш гостро.
Складність же полягає в тому, що навіть тоді до лікарів не звертаються. Багато хто намагається самостійно вилікувати залежного. Думка, що людина кине обов’язково, підтримується самим залежним. Він обіцяє покинути, і це стверджує, що це остання доза.
Важливо розуміти, людина сама ніколи не кине вживати наркотики. І найгірше, що роблять люблячи батьки, то запирають дитину в кімнаті, або купують наркотичну речовину, коли не можуть дивитися на ломку.
Тому, на питання, що робити з наркоманом, є єдина відповідь – лікування у стаціонарі. І воно буде довготривалим.
Не буде швидкого зцілення, не буде легкого початку. Буде методична та важка робота над собою. І в цьому поруч з наркоманом будуть нарколог, психолог, лікарі з інших спеціальностей, які допоможуть позбутися наслідків вживання наркотиків.
Коли потрібно просити допомогу
Людина, яка раніше не стикалася з наркотиками, може одразу не помітити зміни. Той, хто вживає, буде якомога більше приховувати це. Але все одно, якщо батьки дбають про дитину, вони помітять певні ознаки. Як їх помітить й партнер.
- Людина стала дратівливою.
- Порушення сну. Вранці наркоман стомлений, кволий або дуже збуджений та нервовий.
- Погіршується сприйняття інформації, залежний не може зосередитися на тому, що робить.
- Дуже часто змінюється настрій.
Це загальні ознаки, але вони можуть бути присутні і в інших випадках. Але коли ви бачите, що людина поводиться як п’яна, і від неї немає запаху, то це напевно ознаки вживання речовини.
Надалі в родині будуть зникати гроші. Людина перестає працювати. Або вчитися, якщо річ про підлітка. З’являються друзі, про яких ніхто не знає. Людина дуже часто сидить в телефоні, ховає його. Бо саме в телеграмі проходить спілкування з постачальниками.
Поведінка наркомана у сім’ї стає неадекватною. Він може бурхливо реагувати на будь які запити про нього. Якщо це підліток, то він може збігати з дому.
Ознаки наркоманії у зовнішності можуть бути різними, залежно від того, яку речовину приймає:
- різко звужені зіниці або різко розширені;
- сіра та бліда шкіра;
- розлади ЖКТ, відсутність апетиту;
- розлади сну та інше.
Ознак багато. Головне не ховатися від проблеми, не виправдовувати її.
Як боротися з наркоманією у сім’ї, якщо це вже сталося? Одразу телефонувати наркологу, та отримати консультацію. Інших шляхів вже немає.
Складність буде полягати в тому, що людина буде заперечувати залежність, жалітися, обіцяти. Наркомани мають дуже розвинуту фантазію. Вони будуть вигадувати історії, які не мають нічого спільного з правдою. Але ви будете їх слухати. Тому, що вам також важко прийняти правду.
Чого не можна робити, коли в родині є наркоман
Якщо ваша близька людина залежна, та відмовляється від лікування, допоможе тільки виконання низки умов. Тим, хто зіткнувся з проблемою наркоманії у сім’ї, буде важко їх дотримати. Але без цього неможливо дійсно направити на лікування.
- Не давати гроші. Всі вони підуть на наркотики, ви маєте це знати.
- Не кричати і не сварити. Це не дасть результату зовсім. Ви можете спілкуватися з людино тільки тоді, коли в неї є проміжок тверезості. В стані сп’яніння вона вас не почує.
- Якщо ви ставите умови, наприклад, що: або він кидає, або ви підете від нього, то дотримуйтесь їх. Якщо ви не виконуєте свої умови, будь які, то людина не буде звертати уваги на них.
- Не залишайте поруч дітей. Якщо в родині є діти, а батько або мати почали приймати речовину – в першу чергу заберіть дітей. Вони не мають бачити того, що відбувається з наркоманом. Завжди є куди піти, завжди є шанс сховати дітей, потрібно тільки подумати. Не зволікайте, не руйнуйте їхнє життя.
Наркоман без сильної мотивації не кине вживати. Бо наркотик для нього – це все. Весь його світ, його сподівання та щастя. До того часу, поки він не впаде на самісіньке дно. Допомогти знайти мотивацію можуть тільки найближчі люди, які знають його бажання.
Як вести розмову з наркоманом? Вона повинна бути предметна. Ви обираєте час, коли людина знаходиться у відносній тверезості. Не під час ломки або сп’яніння. В цей час людина вас не чує.
Розмову сплануйте заздалегідь. Якщо ви зірветесь на істерику та на взаємні звинувачення, то тільки прискорите вживання нової дози. Тому, перед тим, як розмовляти з наркозалежним, завітайте до психолога. Він допоможе вам знайти те, на що ви зможете спиратися в розмові. Ваше завдання не знайти винних, а знайти спосіб, щоб людина почала лікуватися.
Чи може наркоман покинути сам
Наркоман сам кинути не зможе. Він залежний не тільки на фізичному рівні, а й на психологічному. Коли питаєш наркомана, що ти відчуваєш, коли вжив наркотик, подивіться на те, як змінюється його обличчя. Людина миттєво відчуває найсильніші емоції. Саме в пошуках емоцій він приймає перші дози.
Далі, без речовини, наступає ломка. Це важкий біль, який не кожен може витримати. Якщо його не зняти, може статися смерть в важких муках. Якщо ви думаєте про те, як боротися з наркоманією у сім’ї, то під час ломки не давайте ніяких препаратів. Телефонуйте до нас. Ми можемо зняти ломку медичними препаратами, це безболісний спосіб дати людині шанс на нове життя.
Чому наркоман не кидає сам? Він не хоче. Йому добре. Про нього є кому піклуватися, є люди, які витягнуть його з будь якої ситуації. Він не думає про те, що важко вам. Він думає про те:
- де достати речовину;
- де дістати гроші на речовину;
- як позбутися ломки.
Наркотики викликають важкі психічні розлади. Тому вам потрібно обрати клініку з сильними психотерапевтами, які займаються саме лікуванням наркоманії.
Вся справа в тому, що насильно лікувати людину не можна. Як тільки уходить біль, з’являється бажання отримати задоволення від наркотиків. Людина може піти зі стаціонару, викликати мати, батька або інших родичів, які повірять, що лікування вже закінчилося та заберуть людину з клініки. Саме батьки або чоловік та дружина миттєво реагують на залежного. І не дають змоги провести лікування.
Що таке лікування наркоманії
Всі залежні мають проблеми самоідентифікації. Найчастіше проблеми з психікою, на які ніхто не звертав уваги. Хтось лікує наркотиками свої параноїдальні думки, хтось ОКР, інші депресивні стани, які спричинили травматичні події. Єдине у всіх наркоманів одне: вони звинувачують оточуючих в своїх невдачах. Винні всі, крім них. Вони знаходяться в стані жертви, бо:
- батьки винні в тому, що вони не так живуть;
- керівництво, що не зрозуміло;
- оточуючи, що не сприймають, булять, гноблять і так далі.
Вони не здатні взяти відповідальність за свої дії на себе, тому що склалися певні патерни поведінки. Саме психолог з залежностей, який володіє КПТ та іншими техніками, може допомогти. Тому лікування – це не тільки детоксикація. Це виправлення несвідомих закладених руйнівних схем, та створення нових, які допоможуть соціалізуватися.
Етапи лікування наркоманії
Детоксикація. Вона допоможе зняти біль та відновити роботу організму. Після цього проводиться повне обстеження, та лікуються наслідки вживання речовини. Сама детоксикація – це не є лікування наркоманії. Це спосіб позбутися болю та привести людину до тверезого стану!
Перша зустріч з психологом. Індивідуальні консультації спрямовані на те, щоб виявити справжні причини залежностей та допомогти знайти мотивацію. Саме зараз психолог може розпізнати схеми поведінки, які призвели до наркоманії.
Реабілітація. Може бути проведена гіпнотерапія, але основне – це робота по спеціально розробленій програмі «12 кроків». За час роботи над собою наркоман вчиться приймати відповідальність на себе. Вирішувати свої проблеми, не перекладаючи їх на оточуючих, розуміти що відбувається з ним.
Тривалість реабілітації буде залежить від багатьох речей. Деякі наркомани не витримують, і знов приходять до центру після зриву. Хтось залишається одразу та намагається змінити своє життя.
Соціалізація. Це повернення нової людини в суспільство, та допомога на всіх етапах. Ми не кидаємо наших клієнтів. Ви можете звернутися за допомогою в будь яку мить.
Практичний психолог, сертифікований спеціаліст із хімічної залежності, член Української Асоціації Транзактного Аналізу (УАТА). Досвід роботи із залежними понад 10 років.