Залежність від алкоголю — це патологічний стан людини, який може супроводжуватись фізичними та моральними розладами. Напої, які містять спирт, можуть підняти людині настрій та допомогти забути на деякий час свої проблеми та невдачі. Але при надмірному та частому споживанні виникає залежність, яка може нашкодити не тільки людині, але й оточуючим її людям.
Прояви залежності
Алкоголізм вважається хворобою, і не завжди в людей виходить різко кинути пити. Оскільки пияки споживають щодня, і алкоголь в крові може затьмарювати їх свідомість. Якщо різко кинути пити людина повне відчувати тягу та “ломку”. Сильне бажання вжити алкоголь може супроводжуватись також з такими симптомами:
- дратівливість;
- тремор;
- прискорене серцебиття та підвищений тиск;
- головні болі;
- розлад шлунку;
- депресивний стан.
Передбачити наслідки неможливо. Оскільки, кожна людина індивідуально переносить спиртні напої.
Людям, які рідко п’ють, може ніколи не спати на думку різко кинути пити алкоголь. Крім того, ті, хто борються з алкогольною залежністю, часто намагаються кинути пити, щоб відновити контроль над своїм життям і відновити завдану шкоду.
Незалежно від причини, чому хтось вирішив відмовитися від алкоголю, це обов’язково принесе позитивні результати. Особливо це стосується людей, які зловживають або вже мають залежність від алкоголю. Ні для кого не секрет, що регулярне вживання алкоголю може спричинити низку проблем зі здоров’ям та інші негативні наслідки. Відмова від алкоголю — найкращий спосіб зупинити руйнівний вплив на організм, а також жити здоровим, відповідальним і задоволеним життям.
Коли не можна різко припиняти пити та наслідки цього
У людей, які довгий час вживають алкогольні напої, можуть з’явитися негативні реакції на різке припинення споживання спиртоміських напоїв. Оскільки в крові таких людей велика кількість алкоголю стає невід’ємною частиною і вона бере участь у функціонуванні систем органів. Найбільший вплив має на нервову система, тому різка відмова може спровокувати збій всього організму. Може з’явитися психологічна ломка або гострий прояв захворювань, які раніше хворий не помічав. Якщо людина різко кидає пити її організм почне запускати процес самоочищення. І після тривалої зашлакованості токсини почнуть виводитися, що може супроводжуватися з:
- блюванням, діареєю, проблеми з апетитом;
- проблемами з серцем;
- розладами нервової системи.
Ця фаза немає певного часу, але після очищення у людини почнеться значне покращення самопочуття.
Переваги відмови зловживання алкоголем
Багато людей починають відчувати фізичні переваги відмови від алкоголю незабаром після того, як кинули пити. Скільки часу та скільки людина пила, перш ніж різко кинути пити алкоголь, вплине на рівень користі, яку вона відчує.
Фізичні наслідки відміни алкоголю можуть включати:
- Зміцнення імунної системи — зловживання алкоголем може знизити імунітет, здатність боротися з інфекціями та хворобами. Насправді люди, які вживають велику кількість алкоголю, мають більшу ймовірність розвитку таких захворювань, як пневмонія. Відмова від алкоголю може негайно підвищити ефективність вашої імунної системи та збільшити вашу здатність боротися з хворобами.
- Збільшення або втрата ваги. Багато людей відчувають збільшення ваги внаслідок регулярного вживання алкоголю. З іншого боку, деякі люди можуть втрачати вагу, оскільки вони не вважають харчування пріоритетом під час активного вживання алкоголю. Коли людина припиняє пити, вона може втратити або набрати вагу залежно від своїх попередніх звичок до вживання алкоголю.
- Зниження ризику раку — регулярне вживання алкоголю може зашкодити антитілам, які борються з раком. Це може збільшити ризик розвитку багатьох різних видів раку, включаючи рак горла, молочної залози та печінки. Утримання може значно знизити ризик раку.
- Кращий сон — алкоголь є депресантом і може викликати сонливість, але він не допомагає людям заснути. Насправді надмірне вживання алкоголю може порушити сон і завадити людині отримати якісний сон. Надмірне вживання алкоголю також може викликати порушення дихання під час сну. Відмова від вживання алкоголю може забезпечити майже миттєве покращення загальної якості сну.
- Покращення травлення — хронічне вживання алкоголю може пошкодити підшлункову залозу та знизити здатність організму засвоювати поживні речовини. Це може призвести до неправильного травлення та інших проблем зі здоров’ям, таких як нудота, анорексія та хронічна діарея. Відмова від вживання алкоголю може поліпшити травлення і збільшити засвоєння вітамінів і поживних речовин.
- Поліпшення здоров’я серцево-судинної системи — вживання алкоголю може значно вплинути на роботу серця та спричинити пошкодження його м’язів. Люди, які регулярно зловживають алкоголем, піддаються підвищеному ризику інсульту, серцевих захворювань і високого кров’яного тиску. Відмова від алкоголю може знизити ризик проблем з серцем і посилити його.
У міру одужання організму людина, яка утримується, відчуватиме все більше і більше фізичних позитивних ефектів, які приходять від відмови від цієї речовини. Якщо різко кинути пити алкоголь деякі фізичні ефекти можуть відчуватися довше, ніж інші. Однак загалом відмова від алкоголю має багато переваг для здоров’я кожного.
Медикаментозні засоби: допомога в боротьбі з алкоголем
Існує безліч препаратів, які можуть значно полегшити відмову від алкоголю. Вони продаються без рецепта від лікаря, але кожен препарат має побічну дію. Тому рекомендується перед прийомом проконсультуватися з лікарем. Серед відомих препаратів можна виділити:
- Тетурам — таблетки, в яких діючою речовиною є дисульфірам. Вони можуть викликати почуття огиди до спиртоміських напоїв. Прийом цього препарату разом з алкоголем може призвести до появи таких симптомів, як блювота, запаморочення, зниження тиску, погіршення самопочуття.
- Лідевіт — містить дисульфірам та вітаміни групи В. Ліки позитивно впливають на організм, підвищують імунітет та нервову систему.
- Радотер — вводиться в організм людини через шкіру внизу живота. Препарат вшивають та перед тим має провестись курс відлучення від етанолу.
- Тетлонг — використовується при кодуванні, і має тривалий ефект. Також вводиться під шкіру людини.
Також при різкому припиненні вживання алкоголю можна скористатися різними нестійкими із натуральних трав та відварів Це допоможе полегшити симптоми які можуть виникнути під час відмови вживання.
Синдром відміни алкоголю
Алкоголіки, які в надмірній кількості вживають алкоголь, можуть виправдовувати себе страхом перед наслідками відміни. Що буде, якщо різко кинути пити алкоголь як зробити так, щоб цей неприємний вид ускладнень не розвинувся?
Синдромом відміни називають реакцію організму на відмову від алкоголю. Основними симптомами цього захворювання є:
- Потяг до алкоголю — характеризується сильною нав’язливою потребою вживати алкоголь або навіть примусом випити. Це поєднується з сильною нервозністю і дратівливістю. Потяг до алкоголю не виникає постійно. Воно з’являється в ситуаціях, які важкі для алкоголіка і з якими він не може впоратися. Виникає раптово і викликає припинення абстиненції. Цьому часто передує рецидив, тобто певні тривожні сигнали. Потяг до алкоголю не обов’язково закінчується випивкою. Є способи боротьби з цим, і пацієнт дізнається про них під час терапії.
- Втрата контролю над алкоголем — сильно пов’язана з попереднім симптомом, тобто голодом. Втрата контролю стосується кількості випитого алкоголю, тривалості вживання або переривання абстиненції раніше встановленої дати. Після першої випитої чарки або пива у залежної людини з’являється тяга до алкоголю, що змушує алкоголіка продовжувати пити, хоча він спочатку цього не очікував. Він втрачає контроль над алкоголем. Алкоголік ніколи не може передбачити, скільки він вип’є, коли почне пити або коли припинить пити. Залежна людина не може повернутися до контрольованого вживання алкоголю.
- Алкогольний абстинентний синдром — це реакція організму на зниження або відсутність алкоголю в крові після вживання алкоголю. Характеризується такими симптомами: тремтіння рук або всього тіла, сухість слизової ротової порожнини, біль у м’язах і голова, діарея, блювота, підвищена пітливість, депресивний і тривожний настрій. Алкогольний абстинентний синдром може бути складним. До ускладнень цього синдрому відносяться: біла гарячка і пароксизмальний судомний синдром (алкогольна епілепсія). Обидва ускладнення є небезпечними для життя станами.
- Зміна толерантності — у міру частішого вживання алкоголю підвищується толерантність до алкоголю. Це означає, що через деякий час для досягнення того самого стану (наприклад, благополуччя) потрібно вживати більше алкоголю, ніж раніше. Ці люди вживають все більше і більше алкоголю, тим самим наражаючи себе на проблеми зі здоров’ям. Але ця толерантність зростає до певної межі. Коли організм алкоголіка вже виснажений внаслідок неправильного харчування, нестачі вітамінів і токсичної дії алкоголю, толерантність раптово знижується. Тепер для досягнення такого ж стану достатньо випити невелику кількість алкоголю. Це свідчить про високу деградації організму.
- Концентрація життя навколо алкоголю — людина, яка вступає в процес залежності, витрачає все більше часу на справи, пов’язані з алкоголем, і нехтує іншими формами проведення часу. Така людина все частіше зустрічає людей, з якими може випити, і уникає тих, хто не п’є. Він починає пити таємно. Він нехтує роботою і сім’єю. Незважаючи на пошкодження, він п’є ще більше. Алкоголь стає найважливішою цінністю в житті алкоголіка і все підпорядковується випивці. Алкоголь починає керувати життям залежної людини.
- Вживання алкоголю, незважаючи на очевидну шкоду — алкоголік, незважаючи на шкоду, не припиняє пити і часто п’є ще більше. Коли він отримує від лікаря інформацію про те, що якісь нездужання чи захворювання викликані вживанням алкоголю, це не заважає йому продовжувати пити. Подібно, коли він втрачає роботу чи сім’ю. Його поведінка ірраціональна.
Це шість основних симптомів синдрому залежності від алкоголю.
Тому, запорукою успіху вважається поступова відмова від алкогольних напоїв, особливо, якщо людина вже давно зловживає.
Практичний психолог, сертифікований спеціаліст із хімічної залежності, член Української Асоціації Транзактного Аналізу (УАТА). Досвід роботи із залежними понад 10 років.