Реабілітація від наркотиків – це другий етап після проведення детоксикації. Це саме і є лікування наркоманії як в фізичному так і в психологічному стані. Бо детоксикація – тільки початок. Вона виведе отруту, зніме локмку, але вона не може вилікувати людину від наркозалежності.
Реабілітація наркоманів практично не можлива тоді, коли людина має вільний доступ до наркотиків. Бо психологічно вона не готова розлучитися з ейфорією, яку отримує від вживання. Навіть, коли наркотики вживаються саме для того, щоб позбутися ломки, залежний все одно буде прагнути відчути стан ейфорії, як на початку цього гиблого шляху. Як цього позбутися?
Реабілітаційні центри для наркоманів – що це
Початок вживання в кожного різний. Когось до наркотиків привели великі гроші, когось їх відсутність. Але в кожному випадку, людина або хотіла щось довести оточуючим, або позбавлялася внутрьошнього болю, або хотіла відчути яскраві емоції. Привід є завжди. Але привід, не причина. Причина вживання криється на підсвідомості. Всі знають, як наркотики впливають на людину, що покинути їх дуже складно, але вживають. Коли це трапляється?
- Людина не впевнена в собі. Вона схильна до заледностей. І зараз не тільки про хімію, але й про людей, обставини та інше. Низька самооцінка, з якою можливо одним добре, а іншим буде важко.
Будь який наркотик викликає відчуття всемогутності. Людина почувається сміливою, та здатною на все. Тому реабілітація наркозалежних, які мають саме цю причину першого вживання, то є саме робота з психологом. Для того, щоб піти від наркотиків та не потрапити в іншу залежність, потрібно працювати над собою. своїм внтурішнім “Я”, вчитись контролювати свої емоції.
- Інфантелізм. Це ще одна психологічна вада, за якою людина добре почувається в стані жертви. Вона не приймає рішення, не бере відповідальність за свої дії, не вирішує свої проблеми. Легше піти від них таким чином.
- Гостра траматична подія. Це може бути все, що завгодно: від війни до насильства. Людина могла бачити насильство або стала її жертвою. І неважливо, воно було моральне чи фізичне, обидва викликають великі наслідки для психіки. Легший засіб для того, щоб позбутися болю – наркотики або аптечні заспокійливі. Звикання непомітне, доза збільшується, людина стає залежною.
Втрата близьких, втрата житла, майна, майбутнього під час бойових дій – це ще одна причина, через яку виникає травма. І якщо людина не може впоратися самостійно, то також може звернутися до наркотиків.
- Доступність та безкарність. Найчастіше в цю пастку попадають діти, батьки яких займають великі посади або мають гроші, відмінні від зарплатні. Це діти бізнесменів, політиків, зірок. Вони впевнені в тому, що завдяки батькам, можуть все робити, а їм за це нічого не буде.
Батьки витягають їх з неприємних ситуацій, наприклад, скоєння аварії зі смертями на дорогах. Вони можуть дозволити собі будь які наркотики, бо впевнені, що наслідків не буде.
Але все це тільки на почтаку. Вже через місяць-два вждивання, в залежності від речовини, збільшується доза або наркотик змінюється на більш сильний. А потім настає ломка. Людина не може самостійно кинути, бо вона не бачить сенсу, в неї немає цілі, мотивації, немає сенсу життя без речовини.
Реабілітація наркоманів – це саме пошук мотивації, пропрацювання психологічних проблем, можливість адаптації в соціумі. Це про внутрішній стан людини, яка не знає, як жити в тверезості, бо вона принесла біль.
Як обрати реабілітаційний центр
По-перше, в центрі мають працювати досвідчені дипломовані психологи, психіатри, наркологи та лікарі загального профілю. Для проживання мають бути створені умови, в яких людина буде почуватися спокійно.
По-друге. Реабілітаційний центр має дотримуватися всіх норм. Наприклад, ніякі насильницькі дії не можуть бути використані для реабілітації. Лікування повинно бути тільки добровільним.
По-третє. Людина, яка проходить реабілітацію, має отримувати всю можливу допомогу. Це стосується саме лікарських послуг. Деякі форми наркоманії лікувати без психіатра та лікарських засобів – неможливо. Тому всі препарати приймаються підконтрольно під наглядом лікаря. Він корегує дозу та визначає, які саме таблетки виписати.
Якщо шукаєте реабілітаційний центр, подивіться, чи є можливість займатися спортом на території. Це вкрай важливо, бо фізичні навантаження допомагають людині пережити нестачу адреналіну, який вони отримували під час вживання. Також, це дає змогу відновити фізичні сили, бо мʼязи людини втратили пружність та силу.
Реабілітація після наркозалежності має бути комплексною. Тому в центрі людина не тільки відновлює свій фізичний та психологічний стан. Вона вчиться спілкуватися, брати на себе відповідальність за свої дії, обслуговувати себе. Перед тим, як обрати такий центр, подивіться, чи є ліцензія в психіатра, та на дипломи психологів, які проводять реабілітацію.
Реабілітація наркозалежних – це можливість знайти себе в житті, та почуватися комфортно в тверезому стані. Тому перше, що потрібно перед лікуванням – найти мотивацію.
Шукаємо мотивацію для тверезості
Багато хто скаже, а що, здоровʼя не є мотивом? Чи втрата роботи та родини, то не мотив? Для кожно він різний. Зазвичай, якщо від наркомана йде дружина, то може стати лише зовнішнім мотивом для того, щоб кинути наркотики. Зовнішня мотивація недовга, але вона може дати можливість людині протверезіти та замислитися.
Що таке внутрішня мотивація? З цим може допомогти тільки психолог. Людина проходить індивідуальні консультації, шукая мотиви своєї залежності та причини її позбутися.
Одна з причин наркоманії– знущання фізичне та моральне над дітьми. Діти не отримували батьківської любові та турботи, або знаходилися в стані постійного приниження. Вони або тікають від болю, або намагаються привернути увагу своїх батьків, вживаючи наркотики.
Спільнота, в яку вони потрапляють, їх розуміє. Їм добре з тими, хто не навчає, не принижує, розуміє. Тому наркозалежні мають знайти себе в світі без наркотиків. Група з терапії, де є такі ж самі люди, з іншою історією але з проблемою самопошуку, допомагає таким підліткам почуватися в стаї. Їх ніхто не ображає, підтримує та дає можливість вийти з свого “кокону” страху, сорому, образи та болю.
Чому варто обрати саме ХЕЛП
В центрі реабілітації ХЕЛП ми не тільки зібрали кращих фахівців своєї справи, а й зробили все можливе для того, щоб кожна людина почувалася комфортно. Ми маємо зручне місце розташування в Карпатах. Це свіже та легке повітря, кращі краєвиди, та можливість повністю перезавантажити свій розум.
Ми нічого не робимо примусово. Кожен вільний або залишитися та зробити своє життя кращим, або піти. Але ми все робимо для того, щоб людина хотіла іншого, тверезого життя.
Всі наркологи та психотерапевти центру мають не тільки дипломи, знання та постійно навчаються. В кожного є велика практика та результати – люди, які зараз можуть жити, бо не вживають наркотики. Для того, щоб це було якнайдовше, для профілактики зриву, ми працюємо не тільки з залежними, але й з її родинами. Бо саме з родини починається шлях до себе. Звертайтеся, якщо вам потрібна допомога.
Практичний психолог, сертифікований спеціаліст із хімічної залежності, член Української Асоціації Транзактного Аналізу (УАТА). Досвід роботи із залежними понад 10 років.