Дізнатися те, що твій син наркоман – це важкий удар для будь-кого з батьків. Перше, що відчуває людина в такій ситуації – заперечення. “Це не може бути зі мною. Це уві сні, такого не може трапитися”. Але це є, і факт доведеться прийняти. Головне, щоб стан заперечення не тривав довго, бо час спливає, дитина все більше занурюється в наркотики.
Як врятувати сина наркомана? Перше, що мають зробити батьки – звернутися до психолога, який працює із залежними. Психолог допоможе вам знайти причину, через яку син почав вживати. Іноді на самому початку все вдається виправити, не допустивши розвинення залежності.
Чому дитина починає вживати наркотики? Це перше, про що потрібно подумати батькам. Саме з цього починається лікування.
- Протест. Ваш син – окрема людина, яка має свої думки, бажання, свої проблеми, страхи, сподівання. Що трапилось, проти чого він таким чином висловлює свій протест? Саме з цим батькам може допомогти психолог, який працює із залежними.
- Мотивація. Якщо дитина знає, чого прагне, то це може бути мотивацією. Потрібно знайти інші способи досягнення, і в цьому також допоможе психолог.
- Оточення. Приймати наркотики починають діти, в оточенні яких зʼявляються впливові для них люди, що вживають або розповсюджують хімію. Це може бути гуртожиток для студентів, або якась компанія, де вашого сина “цінують”. Він відчуває свою цінність, хоче бути в “зграї”, одним з них. Тому, якщо є можливість змінити оточення, то це перше, що потрібно зробити. Інше місто, інша країна, будь-що.
- Почати лікування. В залежності від того, на якій стадії ви це побачили, то може знадобитися клініка одразу, або ще буде можливість лікування у психолога.
Батьки починають звинувачувати себе в тому, що недогледіли, не додали дитині чогось, що вона шукає на стороні. Не робіть цього, бо це не допоможе. Вам зараз потрібно мати чистий розум.
5 важливих пунктів про те, як поводитися з наркоманом
Поговоримо про те, як поводитися з наркоманом сином, якщо він залишається на лікування вдома.
- Гроші. Всі гроші, що є в наркомана, йдуть на наркотики. Тому вони мають даватися обмежено. Якщо маєте можливість, то перші тижні лікування дитина має бути дома та під вашим постійним наглядом.
- Бесіда з дитиною. Ніяких скандалів та: “Я вклала в тебе всю душу, а ти…” , не може бути. Почуття провини ще нікого не зробили щасливим. Не маніпулюйте дитиною та не давайте їй можливості маніпулювати вами.
- Будь-яке начитування моралі відштовхує дитину від вас ще більше. Ваше завдання знайти спільну мову, та можливість вийти з залежності, а не виплеснути ваше відчуття провини та страху на дитину на неї ж.
- Працюйте із психологом. Це допоможе вам стати спокійнішою, та приймати зважені рішення.
- Не зациклюйтесь на хворобі. Не все обертається навколо дитини. Ви маєте жити далі. Якщо ви будете думати лише про залежність, ви отримаєте депресію та далі панічні атаки.
Нехтувати залежністю не можна. Якщо дитина не має 14 років, ви самостійно можете покласти її на лікування до стаціонару. Якщо старше 14 років, то потрібна її згода. І в цьому випадку, все, що ви можете зробити — звернутися до нарколога та психолога по залежностях.
Чи можна довіряти наркоману?
Наркомани дуже часто брешуть. Вони за ради дози готові на все: вкрасти, обманути, навіть вбити. Людина не визнає себе залежною тривалий час, поки не відчує фізичної ломки. Вона вважає, що може зупинитися самостійно. Але цього не трапляється.
Так, довіра потрібна. Але не в цьому випадку і не тоді, коли вона потребує лікування. Ви зможете довіряти потім, але цьому вас навчить психолог. Як поводитися батькам з наркоманом, коли людина вже доросла? Вона не живе з ними або її ніколи дома немає.
- Якщо ваша дитина доросла, приймає наркотики, потрапляє в халепу — дайте змогу вийти з цього самостійно. Доросла людина має вирішувати свої проблеми сама.
- Нестаток грошей завжди є в залежних. Будь-яка сума, яка потрапить до рук, піде на наркотики.
- Наркомани дуже вправно вміють маніпулювати своїм оточенням. І батьки — це перші жертви такої маніпуляції. Тому, ставте питання жорстко: або лікування, або не буде допомоги.
Потрібен час та професійне втручання, неможливо залежність вилікувати самостійно. Важливо, якщо ви тільки помітили перші ознаки наркоманії, звернутися за допомогою без зволікань. Не ховайте голову, не ставайте в позицію заперечення. Це важко прийняти, але залежність зʼявилася. І якщо ви одразу не почнете робити правильні кроки, то втратите час.
Саме про анонімність турбується багато людей. В центрі ХЕЛП всі консультації анонімні. Це шанс, що ви зможете переконати дитину відмовитися від наркотиків та дати нове життя.
Як проходить лікування наркоманії
Детоксикація та обстеження. Ці два кроки завжди поруч. Обстеження дозволяє виявити наркотики, які людина приймає, детоксикація — вивести їх з організму. Це потребує небагато часу. Що далі?
Після детоксикації, якщо людина не залишається в стаціонарі, вона першим чином знайде наркотик. Вона памʼятає, яку ейфорію відчувала і хоче це повторити. Багато наркоманів саме тому проходять детокс, щоб відчути все по-новому.
Тому варто дитину залишити в стаціонарі, щоб з нею працював психолог. Він допоможе:
- знайти причину залежної поведінки;
- знайти мотивацію, щоб жити тверезо;
- соціалізуватися та подорослішати.
Саме невпевненість у собі та низька самооцінка найчастіше приводять до залежності. Бо під речовиною людина відчуває не тільки ейфорію. Залежно від того, що вона прийняла, вона може почуватися всесильною та всемогутньою. Під таким впливом людина може скоїти непоправне.
Психолог допоможе знайти шлях до свого внутрішнього “Я”, до дитини та дорослого, який живе в кожному. І стосується це не тільки дитини, а й батьків. Звертайтеся. Ми можемо вам допомогти.
Практичний психолог, сертифікований спеціаліст із хімічної залежності, член Української Асоціації Транзактного Аналізу (УАТА). Досвід роботи із залежними понад 10 років.