Якщо хтось в родині пʼє, то питання як боротися з алкоголізмом стає вкрай важливим. Алкоголь руйнує все: соціальний статус, родину, здоровʼя. Вкрай важливо, що алкозалежний руйнує не тільки своє життя, а й життя оточуючи. Найбільше страждають дружина та діти. При цьому психологічний стан дедалі стає гірше, в родині виникає домашнє насильство, як моральне, так і фізичне.
Проблема в боротьбі з алкоголізмом в тому, що алкоголік не визнає своєї залежності. А в багатьох випадках цю хворобу й близькі також не можуть визнати. Дуже складно прийняти, що їх батько, син, чоловік вже не контролює себе, а горілка замінила йому все, що було у житті. Тривогу починають бити тільки після того, як людина уходить в запої. І все одно деякі жінки заперечують залежність чоловіка. Бо визнати це означає прийняти рішення, що потрібно щось негайно робити.
На жаль, деякі потрібні кроки до лікування, багатьом родинам дуже важко зробити з психологічної точки зору. Тобто звернутися до психолога, нарколога. Вони не хочуть таким чином показати друзям та родичам, що існує проблема. Або з-за наявності якихось інших побоювань.
Боротьба з алкоголізмом у домашніх умовах
Причин, для того, щоб дізнатися, як боротися з алкоголізмом у домашніх умовах, декілька. І перша з них те, що людина категорично відмовляється від лікування. Вона не вважає себе хворою та залежною. Тому родина шукає можливість якось зупинити пияцтво.
Можливо це зробити? Так. Але спершу ми поговоримо про те, що ніколи не потрібно робити, щоб не потрапити в ще гірше становище.
- Не давайте ліки або трави, якщо ви не проконсультувалися в нарколога. По-перше, ліки можуть бути не сумісні з алкоголем і ви не будете знати, як діяти, якщо хворому стане гірше. По-друге, трави можуть нести отруту, якщо невірно підібране дозування.
- Якщо залежний знаходиться в стані спʼяніння, сварки можуть призвести до проявів агресивної поведінки. Під алкоголем людина не розуміє, що коїть. Тому може спричините насильство чи вбити.
- Не намагайтеся самостійно вивести із запою. Якщо в людини тривалий запій, викликайте лікаря.
Чому не можна давати ліки самостійно?
Ліки проти алкоголізму поділяються на декілька груп.
- Ті, що припиняють розщеплення алкоголю, викликаючи важку отруту.
- Ліки, що зменшують потяг до алкоголю.
- Ті, що заспокоюють та знімають абстиненцію, виводять отруту з організму.
До ліків, що припиняють розщеплення, відносяться: Тетурам, Колмі, Еспераль та інші. Що коїться з організмом? Навіть при невеличкій дозі алкоголю, в людини починається блювота, підвищується тиск, може початися діарея.
Залежний дуже погано себе почуває. І краще за все в цей час викликати швидку та поставити крапельницю, яка зніме отруєння та виведе алкоголь з організму.
Якщо ви не порадилися з лікарем, та взяли на себе відповідальність за те, що дали ліки, що може бути? Ліки діють тривалий час. Людина не знала, що вона їх прийняла і випила не вдома, коли ви не бачите. Їй може стати погано в будь-якому місці, і ніхто не буде знати, що робити. А якщо поруч немає нікого, хто міг би викликати швидку чи допомогти іншим чином? В залежності від кількості алкоголю, стану людини та інших факторів, можуть виникнути судоми, втрата свідомості та блювота. Людина може померти.
Крім того, подивіться на це з морального боку. Якщо вам важко жити за алкоголіком, у вас не вистачає сил на боротьбу з хворобою, ви зневажаєте людину – навіщо ви з нею живете?
- Для дітей? То діти бачать тільки зле. Ви вже травмуєте їм психіку, та робите співзалежними.
- Для того, щоб люди нічого не сказали? То можливо вам потрібно потурбуватися про себе, свою самооцінку, свої бажання. І тоді вам буде все одно, що скажуть люди. Бо все одно осудять: чи живете ви з чоловіком-алкоголіком, чи ні.
Тому, якщо ви зневажаєте людину, та готові піти на цей крок – краще підіть від нього та займіться особистим життям. Ростіть дітей зі здоровою психікою у безпеці та спокої.
Чому людина не може кинути пити самостійно
Якщо ви шукаєте методи боротьби з алкоголізмом, то перше, що вам потрібно зробити – звернутися до нарколога. Алкоголізм – залежність психологічна спочатку, а потім додається фізична. Коли людина починає випивати, ви не засуджуєте її. Бо “всі так роблять”. Але випиває вона частіше, вже не “бачить дна”, стає агресивною та лютою до вас.
Залежність починається з першого вживання. Людина відчуває легкість, стає розкутою, настає ейфорія. Це відчуття часто пов’язано з якимись приємними спогадами, які хочеться повторити. Але не у всіх така залежність виникає. І причин багато.
- Без алкоголю людина почувається невпевненою, знесиленою. То може бути як низька самооцінка, так і інфантилізм. З алкоголем вона находить підтримку в тих, хто не засуджує. Тому намагається стати в цьому колі своєю.
- Гостра травма. Її часто лікують алкоголем. Спочатку здається, що він помагає позбутися внутрішнього болю. Але коли настає похмілля, біль вертається ще більший. Додається сором та відчуття безнадії.
- Деякі внутрішні риси самої людини. Наприклад, вона бажає привернути до себе увагу, бути в її центрі, стати тим, ким вона не є насправді. Часто таке роблять люди з нарцисичним складом.
Перше, що потрібно зробити, звернутися до лікаря нарколога та психолога, який займається залежностями. В цьому випадку ви отримаєте поради, як вам діяти далі. Але перша консультація, як боротися з алкоголіками, може бути не для вашого чоловіка, брата чи батька. Вона буде саме для вас. Бо саме з вас почнеться лікування, ви маєте знати, як себе поводити, щоб не тільки він кинув пити, а й ви почувалися у безпеці.
Основна задача, якщо ви дійсно хочете жити далі з цією людиною – вмовити на лікування.
Які препарати використовують
Перш за все, якщо людина находиться в стані алкогольного спʼяніння, робиться детоксикація. Вона може проводитись вдома або в стаціонарі. Це залежить від багатьох обставин.
Далі лікар може призначити різні препарати.
- Препарати, що зменшують абстиненцію – ряд бензодіазепінів. Вони допомагають покращити стан хворого після запою, знімають психічну напругу. З алкоголем не вживаються, тільки після детоксикації!
- Якщо є судоми, то призначаються протисудомні засоби. В деяких випадках вони вводяться профілактично.
- Препарати, що знижують тиск. В залежного виникає зневоднення. Разом з введенням рідини ці препарати знижують артеріальний тиск та покращують роботу серця.
- Ессенціалє. Препарат для покращення роботи печінки.
- Баклофен. Це сучасний препарат, який дозволяє знизити потяг до алкоголю.
Всі препарати призначаються тільки лікарем. Під час детоксикації вони вводяться під його наглядом. Самостійно їх вживати не можна. Крім того, нарколог може використовувати інші препарати, які знімають абстиненцію та дозволяють організму відновити роботу. До цього складу входять вітаміни в критичних дозах, сорбенти тощо.
Ефективні методи боротьби з алкоголізмом
Якщо ви дійсно бажаєте знайти ефективні методи боротьби з алкоголізмом, то вам потрібно комплексне лікування. Людина не може відмовитися від алкоголю самостійно, їй потрібна допомога психолога, нарколога, адиктолога. Якщо вона знаходиться на другій та третій стадії, то для неї можливо тільки стаціонарне лікування.
Якщо людина може себе контролювати, то має проходити сеанси психотерапії не менш ніж раз на тиждень.
Психолог допоможе знайти відповіді на питання, через які людина пʼє. Вони є автоматичними думками, які людина не контролює, а інколи, навіть не підозрює, що вони виникають.
З фізичною залежністю допоможе впоратися лікар-нарколог, призначаючи препарати, які можуть покращити стан. Але є інші ліки, які допоможуть втриматися від алкоголю. Ті самі, що викликають отруєння при вживанні спиртного.
На цьому ж принципі працює кодування від алкоголізму. Коли людина свідомо йде на те, щоб кинути, вона змінює не тільки спосіб життя, а й внутрішній світ. Допомога, яку може надати лікар та психолог – одне. Інше – те, що можете зробити саме ви. Якщо ви шукаєте методи боротьби з алкоголізмом, то ви маєте звернутися за особистою терапією.
Про що це?
Про те, як правильно розмовляти з залежним, як зробити так, щоб ви не почувалися жертвою, як стати незалежною від настрою алкоголіка та все інше. Якщо ви не будете змінювати своє життя, свої думки та уявлення, то не зможете допомогти ані йому, ані собі. Тому телефонуйте.
Практичний психолог, сертифікований спеціаліст із хімічної залежності, член Української Асоціації Транзактного Аналізу (УАТА). Досвід роботи із залежними понад 10 років.