Такий наркотик, як сіль, на кожного діє по-різному. Один може приймати її декілька місяців і ще щось розуміти, інший за одне вживання стає овочем. Вона повністю змінює мозок та руйнує психіку в дуже короткі терміни. Чи можна вилікувати сольового наркомана, якщо знати, як діє сіль на організм?
Лікування від солі можливо тільки в умовах стаціонару, і воно буде найтривалішим за всі інші випадки. Крім того, навіть після детоксикації та лікування, наслідки вживання будуть залишатися дуже серйозними.
Що таке сіль та що відчуває наркоман
Перший прийом солі може бути де завгодно. Часто її підливають дівчатам в нічних клубах. Сіль – наркотик згвалтування. Він не має смаку та запаху, і додати його в напої дуже легко. Сіль повністю віднімає контроль над мозком і тілом, і під час спʼяніння людина себе не контролює. Це величезна соціальна проблема, через яку людина може загинути.
Після того, як проходить перше спʼяніння, людина відчуває розгубленість, страх, вона не розуміє де знаходиться. За декілька годин може навалитися важка депресія, виникає паніка. Все, що сольовий наркоман хоче зробити – знайти і вжити речовину. Відмовитися від неї практично неможливо самостійно.
Сіль – хімічна речовина створена на основі Мефедрону. Це кристали які мають різний колір від сіруватого до рожевого. Діє наркотик за 15 хвилин. Людина під дією стає розкутою, виникає великий прилив енергії і сильне сексуальне збудження. Під наркотиком в людини повністю відсутнє критичне мислення. Людині здається, що вона найгарніша, найкрасивіша, найрозумніша. І всі ідеї, що виникають під дією солі, наркоман рахує геніальними.
Справа ж у тому, що це тільки вважається. А насправді в діях та рішеннях немає сенсу. Деякі бізнесмени після вживання солі повністю втратили свій бізнес, тому що робили невірні висновки та заключали договори проти себе.
Як виглядає сольовий наркоман під впливом наркотика
Невпевнені рухи, швидка та дуже голосна річ, агресія, і при цьому поведінка пʼяної людини. Аналізи крові та мочі на наркотики можуть не показати вживання солі. Тому визначати, вживав чи ні потрібно саме в лікарні.
Деякі ознаки мають вас насторожити:
- червоне лице, людина балакуча та настирлива, річ швидка;
- дуже сильно пітніє, розмахує руками, при цьому вони тремтять;
- багато пʼє води, бо в нього сильна спрага;
- в наркомана підвищується тиск та температура тіла, а шкіра посічена червоними прожилками судин.
Як визначити, що людина є сольовим наркоманом, навіть, без аналізів та обстеження лікаря? За поведінкою.
- Людина часто тікає з дому, постійно “зависає” в телефоні в пошуках продажу “закладки”. Змінюється поведінка що до оточуючих, старі друзі нецікаві, в житті зʼявляються люди, про яких ви ніколи не чули.
- Настрій постійно змінюється. Людина стає дуже нервовою та агресивною, коли бажає вжити сіль.
- Зіниці розширені. Очі почервонілі, людина часто користується очними краплями, навіть, якщо немає для цього приводу. Бо саме сльозова дуже сильно пересихає. Наркоман відчуває, що в “очі пісок потрапив”. Погляд дикий. Людина виглядає як скажена або одержима. Хоча, так воно і є – вона прагне вжити сіль, щоб відчути ейфорію.
- Шкіра дуже бліда, аж до сірого відтінку. Людина худне, немає нормального обігу речовин. І чим більше терміни вживання, тим більше витрачаються мʼязи.
- У сольових наркоманів тремтить нижня щелепа, також “пливе обличчя”. Тривале вживання наркотику повністю вбиває мʼязи обличчя. Людина може гримаснічати, в неї все перекошується.
Як вилікувати наркомана від солі
Перш за все, потрібно розуміти, що наркоман не хоче лікуватися. Він не визнає залежність, боїться втратити те, що відчуває. Під час, коли наркотики не діють, в нього виникає декілька станів: депресія, паніка, агресія. Він не може думати ні про що, крім солі. Як допомогти сольовому наркоману вийти з замкнутого кола?
Якщо ви помітили перші ознаки вживання солі, одразу телефонуйте лікарю-наркологу. Саме він може підказати, як і що робити в цій ситуації. Бо саме при вживанні солі залежність виникає з першої дози.
Чи є фізичне звикання до солі? Ні. Тому все лікування, яке ми можемо запропонувати – психологічне. Людина може перестати вживати солі, якщо в неї не буде дози тривалий час. Але на це потрібна сильна мотивація та бажання відмовитися від наркотиків. Будь-яка залежність виникає на психологічному рівні. І саме тому працювати з наркоманом повинен психолог певної кваліфікації.
Як вилікувати сольового наркомана – лікування в клініці
Чому вилікувати сольового наркомана можна тільки в клініці? Тому що, немає можливості вжити сіль. А це єдине, чого людина прагне. Ломка в цьому випадку не фізична, а психологічна. Виникає психоз, агрессія, галюцинації. Чим більше час вживання, тим більше руйнується мозок, а людина перетворюється на овоч. Особистість просто перестає існувати.
Тому потрібно якнайшвидше телефонувати лікарю, незважаючи на пусті обіцянки людини, що це останній раз і цього більше не буде. Тільки сильна мотивація змусить кинути. А її потрібно відшукати.
Чому людина пішла на цей крок? Чого не вистачало в житті? Можливо уваги оточуючих, а можливо вона ховає біль, про який ніхто навіть не здогадується. В кожної людини своя поведінка, тому працювати з нею має психолог, в якого є досвід КПТ та аналітики.
За час перебування у стаціонарі людина вчиться розуміти себе та свої прагнення. Бо не існує ліків, які змогли б назавжди видалити бажання вжити наркотики.
Лікування ділиться на декілька етапів.
- Детоксикація. Вона має вивести отруту з організму повністю. До неї також входять препарати, які відновлюють роботу життєво важливих органів.
- Другий етап – довготривалий. Саме це і є реабілітація, яка допоможе знайти мотивацію та усвідомити, як жити в тверезості комфортно.
- Соціалізація та робота з близьким оточенням. Під цим ми маємо на увазі людину, яка є найближчою до наркомана. Це може бути мама або дружина. Для них є окремий курс терапії, який дозволить зрозуміти, як допомогти сольовому наркоману, коли він повернеться додому.
- Волонтери. Вони можуть допомагати вже після стаціонару. Бо будь-який зрив зведе на нуль все, що людина зробила в клініці. Саме тому варто мати підтримку завжди.
Як лікувати сольових наркоманів – це знає тільки фахівець. Тому перше, що ви робите, як дізналися або здогадалися про сіль – телефонуєте нам.
Ви не кричите, не панікуєте, не робите зайвих непотрібних рухів. Ви телефонуєте нам та все розповідаєте.
Далі психолог дає поради, як вам зараз поводитися. Дуже важливо, щоб залежна людина не відчула та не побачила, що в вас істерика. Що ви налякані та розгублені.
Будь яка сварка змусить наркомана шукати сіль чи іншу речовину швидше, ніж він те планував. Ваше завдання – відправити його на лікування. Тому доведеться тримати себе в руках.
Як розмовляти з наркоманом – підкаже психолог. І це не буде одноразова консультація. Ви маєте пройти повноцінну терапію. Навіщо це?
Наркоманом не стають люди, в яких немає для цього підстав. Є життєві обставини, які підштовхнули людину до наркотиків. І в них потрібно розібратися. Якщо ви дійсно хочете жити з цією людиною далі, вам також буде потрібно змінювати поведінку.
Чому люди вживають наркотики
Якщо не брати клубний наркотик – сіль, який вжили випадково, який дав хтось із друзів на вечірці або в нічному клубі підсипали, то важливо знайти причину. Це саме те, від чого потрібно відштовхуватися, щоб зрозуміти, чому людина шукає задоволення в наркотиках та від чого ховається.
- Низька самооцінка. Наркотик робить людину розкутою, більш комунікабельною. Тому вживання дає можливість відчути себе потрібним та на вершині слави. Після того, як дія скінчується, в людини виникає важкий сором, вона усвідомлює скоєне. Якщо хтось знімав на камеру та показав, як людина поводилася під речовиною, то може бути все, що завгодно: від нового вживання до самогубства.
- Відчуття самотності. Воно виникає ще у дитинстві. І неважливо, який в родини соціальний статус. Важливо, що мати не приділяє уваги дитині. Далі це відчуття може ставати все більшим. І для того, щоб хтось підтримав, людина шукає коло, де приймають легко. Дилер буде поводитися як справжній друг, буде турбуватися про людину, поки вона не завʼязне.
- Насильство в родині. Найчастіше діти саме з тих родин, де є моральне або фізичне насильство, стають наркоманами. Вони не знають іншого шляху, крім наркотиків, щоб позбутися морального та фізичного болю.
- Гіперопіка, коли в дитини немає самостійності, немає особистого простору. Саме тоді, коли відчуваєш свободу, а ще й знаходячись під впливом алкоголю, легко перейти на темний бік. Але таке зустрічається рідко. Частіше, коли дитину зневажають та принижують.
Багато коренів залежності народжується саме в дитинстві. Тому й шукати потрібно в спогадах, що призвело до вживання. А далі – шукати можливість змінити життя.
В лікарні людина навчиться жити самостійно, виправить свою самооцінку, знайде підтримку. Не затягуйте зі зверненням. Якщо ви позвоните просто зараз, можливо в вас буде більше шансів на лікування та на життя, яке кожен з нас заслуговує. Телефонуйте!

Практичний психолог, сертифікований спеціаліст із хімічної залежності, член Української Асоціації Транзактного Аналізу (УАТА). Досвід роботи із залежними понад 10 років.