Наркоманами стають не тільки люди з неблагополучних родин. Залежність від наркотиків може зʼявитися в будь-кого, в будь-який родині. Це може бути підліток, доросла людина, бізнесмен або домогосподарка. Як жити з наркоманом, коли ти ніколи не стикався з цією хворобою, як себе поводити та що казати залежному?
Якщо нічого не робити, то можна очікувати тільки одного – ваше життя поступово перетвориться на суцільний жах. Ваш залежний родич, при цьому, буде жити від дози до дози, заглиблювтися в ілюзорний світ та не помічати, що коїться навколо. Поступово почне виносити речі з дому, щоб продати їх та купити ще наркотику та знову забутися чи позбутися ломки.
Якщо такий розвиток подій не влаштовує, то треба терміново звертатися до фахівців. Насамперед вам, щоб зрозуміти, як жити поряд з наркоманом. А також, щоб зрозуміти, як його налаштувати на лікування.
Що робити та як бути з наркоманом у родині
Перше, що ви маєте зрозуміти, що наркоманія сама не пройде. Це глибинна залежність, яка лікується фахівцями. Наркоманія – хвороба, як психологічна так і фізична. Людина не може кинути вживати самостійно. Тому є декілька правил, які вам допоможуть.
- Прийміть хворобу. Якщо ви будете заперечувати її, то нічого не вийде. Ви будете шукати шляхи, щоб її позбутися, але в таких випадках ви тільки втрачаєте час. Ви не можете звернутися до спеціаліста, ви намагаєтесь пройти іншим шляхом. За цей час наркотики вбивають людину фізично та психологічно.
- Зверніться за допомогою. Коли ви вперше стикаєтеся з цим злом, ваша психіка намагається вас врятувати. Тому виникає заперечення ситуації. Ні, такого не може бути, тільки не в моїй родині! Тому допомога психолога вам вкрай необхідна.
- Не звинувачуйте себе. Коли дитина почала вживати, мати часто робить винною саме себе. Вона намагається відшукати проблеми в собі, в вихованні, і це не робить її стан краще. Щоб допомогти, потрібно перестати себе звинувачувати, а почати діяти. Що саме робити? Відправити людину до клініки або реабілітаційного центру – це ваша найголовніша задача.
- Не звинувачуйте залежну людину в тому, що з нею трапилося. Почуття провини в неї вже є. Але коли вона хоче вжити наркотики, вона нічого більше перед собою не бачить. Людина не може впоратися самостійно, бо виникає ломка. І це не тільки всім відома фізична ломка. Це важка психологічна криза, від якою людина відчуває депресію, панічні атаки, страх та інші мало приємні почуття. Вона все бачить в сірому кольорі, і причина – нестача дофаміну та інших нейромедіаторів, порушення нервової системи та функцій мозку.
- Не кажіть – я тебе розумію. Бо ви навіть гадки не маєте про те, як людина себе почуває. Ви можете сказати, що готові допомогти, вислухати та викликати лікаря.
- Поверніть залежній людині відповідальність. Так, навіть, якщо їй погано, вона має взяти відповідальність за це на себе, а не перекладати на вас. Вона дійсно винна в тому, що трапилося, вона знала, що робить. Якщо вона чи він вживає, то має сама чи сам відповідати за свою поведінку.
- Не давайте гроші, не віддавайте борги. Це також про відповідальність. Поки ви це робите, ви підтримуєте наркомана та залежність.
- Коли людина твереза, ви можете говорити про проблеми. Але не звинувачувати, просто слухайте. Можливо ви почуєте обвинувачення на свою адресу, можливо вам стане боляче. Ваша задача не в тому, щоб стати жертвою наркомана. Головне завдання направити на лікування.
Важко прийняти ситуацію, але головне – вийти з неї. Ви завжди можете звернутися до лікаря-нарколога, тому дзвоніть.
Співзалежність – про сімейне життя з наркоманом
Коли ви зустрічалися, чи помічали ви ознаки наркоманії? Можливо тоді їх не було, але вас все одно щось турбувало? Є жінки, які гадають, що можуть врятувати наркомана. Вони опікуються, намагаються замінити їм мати та всесвіт. Сімейне життя з наркоманом робить людину жертвою, якщо вона не має достатньої самооцінки, щоб зберегти своє “Я”.
На жаль, у більшості випадків закохана жінка ставить на собі хрест, аби тільки врятувати залежного. Але це так не працює. Результат буде тільки один – ваше понівечене життя та наркоман під боком, який винесе все з дому, щоб купити нову дозу. Саме тому рятування мє бути з розумом. І, насамперед, себе, а потім залежного.
Якщо чоловік почав вживати наркотики вже після декількох спільних років життя? Що робити? Перш за все не намагатися зрозуміти самостійно, що підштовхнуло людину до вживання наркотиків. По-друге, не шукайте причину в собі. Кожна людина сама несе за себе відповідальність, і знає, що робить. Тому порада буде тільки одна – зверніться до психотерапевта та нарколога, та проконсультуйтеся, що саме вам робити.
Що могло призвести до вживання
- Наркоман спробував перший раз наркотики за порадою близької або поважної людини. Можливо, не вийшло відмовити, або діяв алкоголь. Дуже рідко сама людина перший раз не купує наркотики. Завжди є хтось, хто пропонує та вводить в це коло смертників, та заробляє на наркоманах.
- Відчувши ейфорію, людина не може забути це. Вона буде шукати постійно нові відчуття, якими буде прагнути поділитися. Зупинитися вже практично неможливо, до того часу, поки не зрозуміє, що втрачає все.
- Зняти біль. Зараз не про фізичний, а про психологічний біль. Якщо людина відчула втрату, не може пристосуватися у житті, має певні психологічні вади та проблеми, вона може вирішити, що наркотики допоможуть.
- Відсутність внутрішнього критика, незрілість та безвідповідальність. Це зазвичай означає, я можу – тому роблю. Зустрічається в тих, хто швидко заробив гроші та вважає себе непереможним. Крім того, часто зустрічається в підлітків, батьки яких мають великі гроші або посаду в певних органах.Вони впевнені, що все, що вони можуть зробити, їм пробачать.
- Студенти. Все залежить від того, в якому середовищі опинилися. Студенти ще підлітки, вони вперше відчули свою свободу від пильного нагляду батьків. Для них це перший досвід. І якщо людина не зріла, то може легко потрапити в пастку.
Якими б не були істинні причини наркоманії, важливо, щоб лікування проходило під наглядом лікаря. Тільки тоді є шанс на те, що людина зможе подолати залежність.
В лікарні працюють фахівці різних напрямків. Розмова з психологом з залежностей допоможе зрозуміти, як жити далі. Що вона має робити зі своїм життям.
Існують різні запити. Більшість з них – ложні. Відрізнити їх може тільки психолог.
Життя з наркоманом, якщо нічого не робити, швидко зробить з вас співзалежну жертву. Тому перше, що ви маєте зробити, звернутися за допомогою. Поки ваш родич, будь то дитина, чоловік чи жінка ще не визнають залежність, ви зможете дізнатися, як вплинути на ситуацію та не загубити себе. Якщо ви не подбаєте про себе, ви не зможете допомогти залежному. Тому телефонуйте.

Практичний психолог, сертифікований спеціаліст із хімічної залежності, член Української Асоціації Транзактного Аналізу (УАТА). Досвід роботи із залежними понад 10 років.