Невелика кількість алкоголю кожен вечір, чарка за вечерею, келих вина з друзями – все це невелика кількість алкоголю, але щодня. Якщо з психологічним станом все добре, які наслідки може очікувати людина. Поговоримо про те, що буде, якщо пити алкоголь щодня.
Система травлення
Якщо людина п’є алкоголь щодня, в шлунку живі та здорові бактерії зменшуються. Це безпосередньо впливає на систему перетравлювання їжі. Білки не розщеплюються, не потрапляють до клітин, жири та вуглеводи потрапляють далі також в нерасщепленному стані. Це призводить:
- до ожиріння;
- гастриту;
- ентеріту;
- надмірному газоутворенню;
- виразці шлунку та іншим хворобам ЖКТ.
Ще одна велика проблема з печінкою – вона є фільтром для шкідливих речовин. Переробляючи алкоголь тривалий час, вона втрачає живі клітини, на місце яких приходить жир. За декілька років постійного вживання алкоголю навіть у невеликих дозах, можна здобути цироз печінки.
Якщо ви відчуваєте часту нудоту, важкість в правому боці, часту гіркоту – кидайте пити алкоголь та зверніться до лікаря. Наслідками ожиріння печінки також можуть бути набряклості, важкість в ногах, постійна втома та поганий настрій.
На появу ожиріння також викликають продукти, які вживаються під час застілля. Якщо ви пʼєте пиво, то на вашому столі будуть картопля фрі або чіпси, копчені ковбаски, риба, снеки, тощо. Поки ви пʼєте пляшку, ви не відчуваєте, скільки зʼїдаєте, бо ви відчуваєте голод.
Порушення сну і втома
Якщо вживати алкоголь після роботи, навіть у невеликій кількості, порушується сон. Людина часто просинається, тому залишається постійно втомленою. Від цього страждає памʼять та реакції. Навіть якщо ви керівник фірми, це не дасть вам додаткових сил.
Від частого отруєння етанолом страждають всі мозкові функції, людина може приймати помилкові рішення, а сил, щоб довести роботу до логічного завершення не вистачатиме. Не буде також фізичних сил, а постійна втома стане для людини супутником по життю.
Сердево-судинна система
Підвищений тиск та прискорене серцебиття станут супутником того, хто часто вживає, вже кілька місяців. Можна списати це на стрес, можна на перевтому, можна на тривожність. Але це саме наслідки вживання алкоголю.
Чому? Алкоголь залишається в жирах, які створюють холестеринові бляшки в організмі. Через це порушується кровообіг. А це може потягнути інфаркт та інсульт.
Фігура та шкіра
Для когось це найважливіші критерії, хтось мало звертає увагу. Але ніхто не хоче старіти. Алкоголь зменшує пружність шкіри, в клітини не поступають речовини, необхідні для їх працездатності. Вони стають кволими. Звідси ранні зморшки, поганий колір обличчя та шиї, дрібні кровоутворення. Шкіра на шиї видає вік одразу. Але ще гірше, коли цей вік оточуючі оцінюють на 10 років старше, ніж є насправді.
Що стосується фігури, то це дуже залежить від конституції. Хтось дуже сильно повніє, стає грузним, хтось навпаки, дуже худне. Але у всіх можна помітити живіт, набряки на обличчі. Людина не виглядає здоровою.
Гормональный фон
Порушується гормональний фон як в жінок так і в чоловіків. Знижується не тільки лібідо, а й можливість займатися сексом. В чоловіків зникає потенція, в жінок порушується менструальний цикл.
Алкоголь впливає на всі залози, які виробляють гормони, в тому числі на щитовидну залозу, на підшлункову (утворення інсуліну), надниркові залози, які виробляють гормони, необхідні для всіх органів та систем.
Якщо порушений гормональний фон, людина відчуває:
- постійну втому;
- ослаблення мʼязи;
- роздратування, не може заспокоїтися, відчуває постійну тривогу;
- часті головні болі та порушення сну;
- великий стрес, який виникає на тлі будь-якого дратівника.
Чи займаєтесь ви спортом? Якщо так, але ввечері не нехтуєте чаркою, то всі спортивні досягнення можна списати в нуль. Ви помітете, що в вас погіршився стан, фігура не стане такою, як хочете саме ви. Білки не розщеплюються, мʼязи не нарощуються, бо ваше трьохгодинне тренування зʼїв алкоголь, який ви вживали на вечерю.
Можливість утворення залежності
Так, не в кожного буде залежність, яка призведе до запою. Але вже на цьому етапі, якщо ви не можете відмовити собі від пляшки пива або бокалу вина, склянки віскі – ви є залежний. Ваш мозок вже вирішив, що ця поведінка дає змогу вам розслабитися, знайти дофамін та серотонін, якого вам не вистачить завтра на день.
А все тому, що алкоголь не дає додаткові медіатори, він змушує ваш мозок викидати їх більше, ніж він це може зробити на добу. Тому на завтра ви будете втомлені. Задоволення, яке ви отримали, підкріплено когніціями. Ви будете прагнути його знов. А далі, дози стене замало. Можливо, це відбудеться не за рік, а за декілька років. Все залежить саме від вашої психіки та вашого організму. Тому алкоголізм буде приходити поступово, непомітно, а ви будете його заперечувати.
Поступове занурення в залежність є непомітною. Людина буде її заперечувати, і лікування буде ставати все складнішим.
Ми вже не кажемо про те, як змінюються відношення в родині, через постійне пияцтво. Людина стає все більш дратівливою, якщо не отримує задоволення. А згодом, вона зможе його брати тільки від алкоголю.
Якщо ви бажаєте втратити всі свої досягнення, то можна пити алкоголь щодня. Ви не помітете, як втратите все, чого досягли. А якщо це підліток?
Підлітки пьють для того, щоб знайти нові відчуття, показатися незалежними, вийті з під контролю або в якості протесту. Якщо ви мати підлітка, та помітили ознаки спʼяніння, то що робити?
- По-перше, не азперечуйте для себе це явище. Заперечення проблеми не вирішить.
- По-друге. Зверніться до психолога. Бо дитина може бунтувати саме проти вас. Дізнайтеся, що не так з вашими відносинами, і ви зможете це припинити.
- По-третє. Обовʼязково знайдіть психолога для дитини. Саме в підлітковому віці проблеми здаються катастрофічними. Психолог допоможе зрозуміти, що відбувається, та знайти шляхи для покращення самооцінки.
Звертайтеся. Ми можемо допомогти вам вже зараз.
Практичний психолог, сертифікований спеціаліст із хімічної залежності, член Української Асоціації Транзактного Аналізу (УАТА). Досвід роботи із залежними понад 10 років.