- Що таке наркотична залежнiсть
- Наркотична залежність – що кажуть психологи
- Залежність від наркотиків, як виникає
- Як впізнати наркомана
- Речовини, що викликають залежність
- Лікування наркоманії – як це зробити
Що таке наркотична залежнiсть
Багато хто вважає, що наркотична залежність – це розбещеність та невміння стримувати свої бажання. Однак, це не так. Залежність від наркотиків – справжня хвороба, яка виникає вже після першого вживання. Кинути приймати хімію дуже важко, бо виникає залежність на двох рівнях: фізіологічному та психологічному.
Вже перший прийом наркотику дає людині відчуття ейфорії. Після цього відмовитися від кайфу практично неможливо. Хоча деякі наркотики після першого прийому визивають неприємні відчуття, зʼявляється блювота, головний біль, діарея тощо, людина все ж пробує його другий раз. Коли розмовляєш з наркозалежними і питаєш, навіщо, вони зазвичай відповідають, що хотіли відчувати те, що не можуть інші.
На другий-третій прийом речовини, неприємні відчуття зникають, і відмова стає неможливою без допомоги. Це ще психологічна залежність. Особливо це стосується сольових наркоманів. Після того, як проходить спʼяніння, людина не розуміє де знаходиться та що з нею відбувалося. Єдине бажання – повторити це знов.
Багато наркоманів не вважають себе залежними, навіть коли бачать до чого призводить вживання. Вони впевнені, що можуть відразу кинути, як тільки забажають, просто саме зараз цього не хочуть. Але психологічна залежність дуже швидко стає фізичною. Відмова від наркотиків викликає фізичний біль – наркотичну ломку. Якщо організм людини слабкий, то від ломки наркоман може померти.
Сімптоми ломки наростають. Спочатку людина відчуває слабкість, потім її кидає в жар, закладає ніс. Перші ознаки ломки дуже нагадують лихоманку. А далі все стає гірше. Суглоби болять так, що людина не може знайти собі місця. Її викручує, “ломає”. Це жахливий біль, який можна перетерпіти декілька днів, а в окремих випадках, тижнів. Але його можна прибрати за добу і безболісно, якщо звернутися до нарколога.
На жаль, звернення до лікаря трапляються рідко. Наркоман скоріше вкраде гроші або дозу, щоб тільки вийти з цього стану. Так, він слабкий, але бажання припинити біль сильніше за нього. Страх перед лікарнею також сильний. І не тому, що він боїться уколів та іншого. Більше за все наркоман боїться, що йому доведеться кинути. Саме тому лікування наркоманії ускладнюється: небажання визнати хворобу, і небажання стати вільним від наркотиків.
Наркотична залежність – що кажуть психологи
Чому людина так бажає стати наркоманом? Всі знають, що наркоманія небезпечна, з неї практично немає виходу. Або є вихід не для всіх. Чому так швидко вони йдуть на саме дно, і не хочуть зупинитися?
Наш мозок виробляє гормони щастя. Це ендорфіни, дофамін, окситоцин та інші. В нормальному стані у людини вони виробляються поступово. Ми відчуваємо стомленість, радість, гарний настрій та інше. Коли виникає наркотична залежність, психологія людини змінюється. В дуже короткі терміни вона отримує велику кількість гормонів радості. Від різних наркотиків в неї виникають різні стани. Но що є у всіх – вкрай високий дофамін.
Ці відчуття незабутні. Якщо людина не вміє керувати своїми емоціями, вона буде прагнути отримати їх знов і знов. Про ломку на перших прийомах ніхто не думає. Навіть, коли вони бачать людину, що помирає від наркотиків, вони вважають, що не такі. І до цього стану не дійдуть.
Бажання отримати задоволення настільки потужне, що людина не може зупинитися навіть перед страхом смерті або передозування. Після того, як наркотики стають невідʼємною часткою життя, все, про що думає людина – як отримати дозу. Вона планує де і як буде вживати, з ким.
Далі дози змінюються, починаються експерименти з хімією, людина все глибше йде на дно. Вона фактично втрачає емоційний інтелект, в неї погіршується памʼять і повністю відсутнє критичне мислення. Немає нічого, крім наркотиків.
Витягти людину з цього стану можливо тільки, якщо вона захоче. Але дуже багато наркоманів приходять до цього висновку вже коли опиняються на самому дні.
Залежність від наркотиків, як виникає
Наркозалежність виникає не тільки в тому випадку, коли в людини погані соціальні умови або, наприклад, підліток зростає в таких умовах. Велика кількість дітей наркоманів, по підрахункам дитячих психіатрів, це діти в яких немає батьківської опіки або над дітьми коїлося фізичне або моральне наасильство. І це є факт.
Якщо мати не приділяє уваги своїй дитині, то вона буде всіма силами намагатися привернути її. В залежності від обставин в родині, це можуть бути постійні хвороби, навмисне пошкодження кінцівок, або наркоманія. Таким чином дитина намагається привернути увагу мами, прагне, щоб її захистили або пожаліли.
В інших випадках, коли дитину у родині б’ють, вона може тікати з дому. Наркотики пригнічують біль, як фізичну, так і моральну. Крім того, в середовищі наркоманів його приймають, не про що не питають. Дитина стає своєю. А вона якраз шукає саме те місце, де її приймуть без зайвих питань.
Один з головних мотивів прийому наркотиків – це спільнота. І не тільки діти з соціально неблагополучних родин потрапляють в цю пастку. Студенти, особливо ті, хто живуть в гуртожитках, починають вживання для того, щоб не виділятися.
Нічні клуби стали місцем розповсюдження речовини. Вона подається як задоволення, від якого нічого не буде. Дорослі люди також не виключення. Але ж не всі діти, студенти та дорослі стають наркоманами. То в чому саме полягає причина?
- Невпевненість у собі, відсутність опіки, образа на оточуючих – все це психологічні проблеми, через які діти та підлітки можуть почати вживати. Вони не можуть сказати “ні”, бо страх, що їх прогонять або знецінять набагато більший, ніж те, що вони стануть залежними. Низька самооцінка не дозволяє відмовити, коли пропонують.
- Алкогольне спʼяніння. Дуже часто саме під час веселощів з алкоголем люди пробують наркотики. Відсутність критичного ставлення, в цей час мозок фактично не працює – і секс без згоди дається набагато легше. Особливо це стосується солі. Це наркотики насильства. До них також долучається амфетамін, авторські наркотики та інші, що вважаються клубними.
- Під наркотиками людина бачить себе всесильною. Їй здається, що ідеї геніальні, а вона може все вирішити. Під таким впливом втрачаються бізнес, родина, життя. З цим може стикнутися будь хто, але частіше приймають таку хімію люди, в яких також брак самооцінки.
- Люди, які склонні до самогубства. Вони можуть перебувати в важкому депресивному стані, мають навʼязливі думки, шизоафективні розлади або порушення іншої сфери. Ці люди мають приймати лікування довгий час. Якщо вони починають вживати, то їх стан погіршується, бо абстиненція вкрай важка.
Наркологічна залежність виникає і в людей старшого віку. Це може бути перехідний період життя, або несподівані великі гроші. Дехто намагається так зняти втому, дехто забутися, а хтось просто прагне веселощів.
Як впізнати наркомана
На початковому етапі вживання це скритність. Людина замикається в собі, дуже часто зникає з дому. Вона не розповідає про свої справи. Якщо це студент або підліток, то одразу знижуються оцінки. Дитина не вчиться.
Порушення сну, бліда шкіра, стан, як при стані спʼяніння при якому не має запаху, різко звужені або розширені зіниці – це все ознаки того, що дитина почала вживати. Наслідки наркотичної залежності – це порушення мови, памʼяті, координації рухів. Дуже часто змінюється настрій. Вона може сміятися, потім плакати, а потім різко стає агресивною.
З боку організму:
- порушується травлення, людина худне, постійно трапляється запор або пронос;
- шкіра бліда, трапляється порушення потовиділення, зʼявляється неприємний запах;
- порушується робота печінки, бо вона не може фільтрувати отруту;
- зневоднення призводить до порушення роботи нирок;
- мʼязи втрачають білок та поживні речовини, тому стають млявими, людина ледь тримається на ногах;
- серце та судини – великі ризики інфаркту або інсульту.
Але більш за все страждає мозок. В людини перестають працювати нейронні звʼязки, які керують всім організмом. В залежності від спожитого наркотику наркоман втрачає людський облік за дуже короткий термін. Наприклад, сольовий наркоман може стати овочем за добу.
Речовини, що викликають залежність
Немає небезпечних наркотиків! Речовини, що викликають залежність, можуть міститися в ліках, їх отримують хімічним шляхом або готують самостійно. Цей перелік дуже великий. Ми можемо поділити їх тільки загалом по групах.
- Стимуляторы – найпоширеніші. Кокаїн, метамфетамін, амфетамін та інші. Вони стимулюють нервову систему. Сили прибувають, людина відчуває себе здатною на все. Потім різка втома, безсилля, поки організм не відновиться.
- Галлюциногены. Вони викликають слухові та візуальні галлюцінації. Це саме солі, гриби, ЛСД та інші авторські наркотики.
- Маріхуана, гашиш, спайси та інше. Вони викликають фізичну залежність дуже повільно. Від них людина стає розслабленою та веселою. Маріхуану можуть вживати кілька років, поки не переходять на інші, більш важкі наркотики.
- Опіати, трамадол, дезоморфін, героїн – важкі наркотики. Вони дають дуже великий виток ендорфіну та дофаміну. Чим більше час вживання, тим більша потрібна доза. Але вона потрібна вже не для того, щоб отримати кайф, а для того, щоб зняти ломку.
Вийти з наркотичної залежності самостійно практично не можливо. Потрібна дуже сильна воля та підтримка. Для того щоб почати лікування від наркотиків будь якого типу, потрібно пройти курс детоксикації. Вона допомагає зняти фізичну ломку, але не психологічну. Тому наркомани цим користуються. Вони проходять детокс для того, щоб знов спіймати відчуття ейфорії.
Лікування наркоманії – як це зробити
Лікування наркоманії – процес довгий та важкий. Дуже багато людей зриваються та не витримують психологічної напруги. Тому потрібно, щоб людина проходила цей етап в клініці. Бо з нею будуть працювати психіатри, які допоможуть позбутися проблем, повʼязаних з психічними розладами, що викликали наркотики.
Психологи, співпраця з якими дасть людині те, що вона не змогла знайти в реальному житті. Основа – визнання залежності та бажання її позбутися. І методи терапії дуже різні.
КПТ – можливість знайти тригери, які викликають відчуття невпевненості, агресії, депресивних настроїв та пояснює, чому виникають. Така терапіч дає можливість змінити думку та погляди на минуле, знайти нові шляхи вирішення психологічних проблем.
Психоаналітика. Діє трохи по іншому, але наприкінці людина зможе аналізувати не тільки свою поведінку, але й змінити ставлення до себе та оточуючих.
Методики використовуються різні. Але всі вони направленні на те, щоб людина позбулася тієї причини, що призвела до вживання наркотиків.
Якщо ви помітили ознаки вживання в своєї близької людини, знайте – сама хвороба не пройде. Позбутися наркотичної залежності важко. На це потрібен час та бажання. Зверніться до спеціалістів одразу. Не гайте час – в наркоманів його вже немає.
Практичний психолог, сертифікований спеціаліст із хімічної залежності, член Української Асоціації Транзактного Аналізу (УАТА). Досвід роботи із залежними понад 10 років.