Випити на вихідні та свята, розслабитися після важкого дня, посидіти з друзями з пивом або горілкою – хто таке не робив? І начебто небагато вживано алкоголю, а зранку болить голова, трохи похитує, можуть зʼявлятися болі в нирках та важкість у печінці та шлунку. Прояви у всіх різні. Вони швидко проходять, якщо випито мало. Але як вони впливають на вас в цілому?
Поступовий набір ваги, дрябла шкіра, зміни в гормональному фоні, зміни настрою, підвищений тиск – все це прояви алкогольного отруєння. Що буде, якщо кинути пити хоча б на місяць-два? Якщо спробувати провести цей експеримент, ви зможете побачити зміни вже за 28 днів.
28 днів тверезості – врятуємо себе самостійно
28 днів замало для того, хто вживає алкоголь щодня та знаходиться на другій або третій стадії алкоголізму. Але якщо ви на нульовій або першій стадії, до того ж вживаєте спиртне не щодня, то відчуєте, що станеться з організмом, якщо кинути пити.
Тиждень перший
Він не завжди добрий. Якщо вживали на передодні, то в перший день ви будете відчувати наслідки алкогольного отруєння. Це головний біль, нудота, неможливість контролювати свій стан, рухи, дії. Авжеж, все залежить від дози та вашого здоровʼя.
Ви зможете зняти ці прояви, якщо будете вживати велику кількість рідини, сорбенти, вітаміни, та правильно харчуватися. Їжа має бути насичена білками та помірними вуглеводами. Білки потрібні для клітин, як і вітаміни, а вуглеводи допоможуть отримати енергію.
На другий день вам стане краще. Але повністю алкоголь вийде з організму через три доби. І вже тоді ви зможете відчути, що покращився настрій, пішло роздратування. Вам стане легше, але відновлення ще не закінчилося. Нирки та печінка все ще переробляють отруту, яку ви в них закинули. Ще не пішла слабкість повністю, є задишка.
Але сон вже покращується. Ви вже не прокидаєтесь від спраги кожні дві години, та ваш мозок може працювати в більш-менш штатному режимі.
Тиждень другий
На другий тиждень, після того як кинув пити, стає легше всьому організму. Вже не так важко пересуватися, люди дратують менше, ніж раніше. Серце та судини приходять в норму. Але їх варто підтримати прогулянками на свіжому повітрі та нормальним відпочинком.
Цікавий момент – ви починаєте краще бачити, відчувати запахи. І ви можете вже сконцентруватися на справі, яку робите. Ваша увага не так розсіюється, ви зібрані.
Вкрай важливо харчуватися правильно в цей час. Білки та повільні вуглеводи зараз вкрай необхідні. Але дуже важливо не почати їсти все, що будете бачити. І обовʼязково позбудтесь солодкого.
На цьому тижні можуть перестати боліти суглоби, але це залежить тільки від організму. До того ж перестає нудити, слизова шлунку відновлюється, а організм починає скидати вагу. Навіть перший килограмм ви відчуєте одразу.
Тиждень третій
Наприкінці цього тижня ви явно відчуєте, як вам стало легше. Повертається увага та памʼять, покращується зір, ви перестанете плутати слова. Якщо працюєте у сфері, де необхідно більше думати, то помітите, що в вас стали зʼявлятися нові ідеї. Це все тому, що ваш мозок очистився від отрути.
Головне на цьому етапі не зірватися. Бо покращився настрій, ви відчуваєте значне полегшення, і буде здаватися, що саме зараз можна дозволити собі келих вина або пляшку пива. Це буде говорити в вас залежність. Дайте собі шанс на нове життя, тримайтеся.
Якщо ви стали відчувати тривожність та депресивний стан – зверніться до психолога. Можливо, саме через ці почуття ви випивали. І саме з ними потрібно буде працювати.
Що зі шкірою? Відтінок її вже не сіруватий, а стає нормальним. Трохи уходять зморшки, шкіра розгладжується, уходять вугрі. Якщо подивитися в дзеркало, то ви помітите, що стали виглядати краще.
Четвертий тиждень
Якщо будете слідкувати за своїм станом, вам стане значно легше. Це той забутий стан здоровʼя, який в вас був років до 18, поки ви не спробували алкоголь. В вас є енергія, бо організму легше її відновлювати. Вистачає ендорфіну та серотоніну, тому що їх відновлення в мозку налагодилося. Вам не потрібні зовнішні стимулятори.
Апетит стає нормальним, вам легше ходити, сон став глибоким, та ви просинаєшся бадьорим. Вже на 28-30 день ви відчуєте, що помолодшали на декілька років. Якщо ви займаєтесь спортом, то це саме те, що вам вкрай необхідно.
Що робити далі
Якщо кинути пити алкоголь, фізично можна легко відчути себе здоровою людиною. Але психологічно це буде визивати дискомфорт. Бажання випити нікуди не зникає, воно на підсвідомості. Воно формувалося не один рік. Тому, для того, щоб почуватися комфортно, потрібно звернутися до психолога.
Нарколог буде потрібен тим, хто вирішив самостійно кинути пити на першій стадії. Тому що можуть знадобитися ліки, які покращують стан та притупляють бажання до алкоголю.
Дуже важливо розуміти, що людина, яка знаходиться на другій стадії, навряд чи сама зможе кинути пити. Тому всі поради тільки для тих, хто має бажання, визнає проблему, та хоче покращити своє життя. Якщо кинути пити алкоголь організм відновиться, а з психікою потрібно буде працювати.
Шо буде, якщо кинути пити алкоголь на другій стадії?
Якщо чоловік в запої різко кинув пити, наслідки будуть доволі жорстокі. Під час прояву абстинентного синдрома, в людини може відкритися рвота, початися судоми, а через обезводнення може трапитися згущення крові та тромбоз.
Якщо людина знаходиться в запойному стані, вона має спочатку пройти детоксикацію організму. Це можна зробити вдома, визвав бригаду лікарів. Або пройти лікування алкоголізму в клініці.
На цій стадії терапія не буде тривати 28 днів, а набагато більше. Людині буде потрібно лікування всіх внутрішніх органів, які постраждали від алкоголю. А окрім цього – психіатричне та наркологічне лікування.
Чим допоможе психолог по залежностях
Коли кидаєш пити, чітко відчуваєш, що всі проблеми, від яких ти тікав, вживаючи алкоголь, повернулися. І з ними доведеться впоратися самостійно. Прийняти їх, зрозуміти, що ніхто крім тебе не винен в них, знайти вихід.
І тут важливо не зірватися, не зламатися, а пройти курс психотерапії.
Психолог допоможе знайти коріння проблеми. І саме з них починається відновлення людини: психологічне та соціальне.
Причини пияцтва у всіх різні, але можна їх згрупувати.
- Наслідки гострої травми, через війну, через втрату, через насильство.
- Пияцтво передається на генному рівні. Якщо в дитини батько або мати були алкоголіками, то вона потрапляє в групу ризику.
- Підлітковий алкоголізм. Частіше за все починається зі студентських вечірок. Хтось може зійти з доріжки, хтось ні.
Алкоголізм на нульовій стадії може легко перерасти в другу. Відчуття задоволення та розслаблення, це ще один якір, який призводить до залежності.
Психолог може допомогти вийти з замкнутого кола, підтримає на кожному етапі відновлення, допоможе знайти шляхи до себе та підняти самооцінку. Якщо перестати пити алкоголь, то ваше життя стане іншим. Не вистачає сил це зробити самостійно – телефонуйте.
Практичний психолог, сертифікований спеціаліст із хімічної залежності, член Української Асоціації Транзактного Аналізу (УАТА). Досвід роботи із залежними понад 10 років.