Хронічний алкоголізм виникає на фоні постійного прийому алкоголю, що призводить до інтоксикації організму, яка в свою чергу визиває порушення роботи внутрішніх органів. Найпершим при алкоголізмі страждає мозок. Людина в короткі терміни стає повністю залежною від вживання спиртних напої.
Чому не всі, хто вживає алкоголь стають залежними? На це є ряд причин, про які ми навіть не згадуємо коли приймаємо алкоголь.
- Соціальна середа, в якій алкоголь стає головною радістю в житті.
- Генетичні надбання.
- Тривожні стани, втрата близьких, отримані гострі психологічні травми.
- Рекламні акції.
Спершу про рекламу. Людина не може жити без того, щоб не відчувати себе частинкою чогось більшого. Тим і користуються маркетологи, які виробляють рекламу. Наприклад, пиво на стадіоні, тому що ти підтримуєш команду. Або ти не чоловік, якщо не п’єш міцне пиво. Або популяризація дуже дорогого алкоголю. Все це впливає на психіку людини, яка не відчуває себе дорослою. Їй здається, що випити – це єдиний вихід, щоб досягнути бажаного.
Гострі травми часто «лікують» за допомогою алкоголю. Таким чином знімають стрес. Люди, що втратили близьких, можуть пити, щоб забутися. Якщо не припинити таке лікування вчасно, то можна дійти до хронічного алкоголізму.
Жертви насильства також можуть вживати алкоголь. І мова не тільки про фізичне насильство, а й про психологічний вплив.
Соціальні умови мають значення. Але вони не є головними. Є багато прикладів того, що людина виросла в родині, де зловживали та стала успішною. І також багато прикладів, коли у людини було все, що можна забажати, але вона стала залежною.
Симптоми хронічного алкоголізму
Багато людей не звертаються за допомогою, навіть коли це стосується близьких, тому що не вважають себе або алкоголіком чи свого родича. Тому потрібно знати симптоми хронічного алкоголізму.
- Синдром похмілля. В людини порушається зон, з’являються галюцинації, їй погано. І це все вона може зняти тільки випив «ліки» – прийнявши алкоголь.
- Кількість випитого не обмежена. Людина п’є, доки може це робити. Напої змішуються, доза їх достатньо велика, щоб отримати важке отруєння організму.
- Людина п’є не тільки на свята. Або вона ці свята створює сама, тільки для того, щоб виправдати своє пияцтво. І це вже не тільки по п’ятницях і до понеділка. Пиття міцних напоїв може бути кожного вечора після роботи, а потім вже й на роботі.
- Інтереси в житті змінюються, як і коло друзів. Людина може говорити тільки про те, з ким пила, скільки, та що після цього відчувала та робила. Звичайне життя не цікаво – тільки алкоголь.
- Згодом свята та виправдання стають не потрібні. Людина вже не ховається від близьких, та п’є просто так. Тому що їй це потрібно.
- На фоні алкоголю змінюється і настрій. Якщо людина бажає випити, але з якихсь причин не може, вона стає агресивною.
І якщо ви скажете алкоголіку, що він хворий, то ви почуєте все, тільки не зізнання в своїй хворобі. Людина заперечує свою пристрасть. Але гірше, коли близькі люди її теж заперечують. Це підтримує алкоголіка та не дає змогу знайти шлях до тверезості.
Стадії хронічного алкоголізму
Хронічний алкоголізм, стадії якого не дуже чіткі, можна помітити на самому початку. І починаються стадії не з першої, а з нульової.
- Нульова стадія. Її ще називають побутове пияцтво або п’ятничний алкоголізм. На цій стадії людина ще може сама зупинитися, звернувшись до психолога, який працює з залежностями. Ще не має важкого похмілля, людина може контролювати кількість випитого. Але звичка переростає дуже швидко в залежність та переходить на першу стадію.
- Перша стадія вже характеризується похміллям. Людина не може самостійно припинити пити. Алкоголь спричиняє проблеми з психікою, та впливає на фізичний стан.
- Друга стадія характеризується запоями. Вона може тривати довго, поки людина не потрапить в кримінальну ситуацію або не перейде до третьої стадії, на якій вона зовсім втрачає людське.
- Третя стаді – не виліковна. Мозок повністю відмовляє, а людина стає не соціалізованою.
Хронічний алкоголізм – це не тільки остання стадія. Він починається в ту хвилину, коли людина починає заміщати свої почуття та підтримувати їх за допомогою алкоголю.
Хронічний алкоголізм впливає на всі органи та системи. Страждає печінка, мозок, серцево-судинна система. Але найбільш за все страждає психіка. Відновити її можна тільки після тривалого лікування, яке можливо, якщо людина сама хоче кинути пити.
Лікування хронічного алкоголізму
Що таке хронічний алкоголізм? Це, по-перше, психологічне захворювання, а по-друге, фізичне. Тому лікування алкоголізму повинно йти в комплексі. Це виведення і запою, детоксикація, психологічна підтримка та в окремих випадках – психіатричне лікування.
В нашій клініці ми застосовуємо всі засоби, щоб людина не тільки кинула пити, а й змогла жити з собою комфортно, знайшла заміну алкоголю, та соціалізувалася в суспільстві. Ми діємо за різними програмами, які підбираємо окремо в кожному випадку. Але психологічна робота – це найважливіший метод впливу на людину.
Якщо в вашій родині є алкоголік, не важливо, на якій стадії – телефонуйте. Самостійно впоратися, знайти мотивацію та вірні слова – не можливо. Мозок алкоголіка працює по-іншому. Вам потрібен спеціаліст, який допоможе вже зараз повернути ваше життя та надати родині мир та спокій. Телефонуйте.

Практичний психолог, сертифікований спеціаліст із хімічної залежності, член Української Асоціації Транзактного Аналізу (УАТА). Досвід роботи із залежними понад 10 років.